24 Eylül 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Koç Üniversitesi’nde Güz 2021 dönemi eğitimi kampüste mi yoksa online olarak mı yapılacak?

Derslerin sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yüz yüze devam etmesi öngörülmekte olup, ders kayıtları alınmaya devam edecektir. T.C. Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Koç Üniversitesi Sağlık Kurulu’nun tavsiyeleri çerçevesinde, ihtiyaç olması durumunda, eğitim yöntemlerinde değişiklik yapılabilecek ve tüm paydaşlar bilgilendirilecektir.

Kampüs içerisinde maske kullanımı ile ilgili kurallar nelerdir?

Koç Üniversitesi kampüslerinde bütün sınıf, ofis, laboratuvar, ortak alan, Kütüphane ve Öğrenci Merkezi gibi herkese açık olan kapalı alanlarda maske kullanımı aşılanma durumundan bağımsız olarak zorunludur. Tek kişilik ofis ve laboratuvarlar ile yeme-içme faaliyeti dışında bu konuda bir istisna söz konusu olmayacaktır.

Derslerde hem eğitmenlerin hem de öğrencilerin maske takması zorunludur. Mümkün olan her durumda sınıfların kapıları açık tutulmalı, ve/veya pencereler açılarak ortamın havalandırılması sağlanmalıdır.

Spor salonu, yüzme havuzu gibi ortamlar sadece aşılı olanlara açık olup, bu mekanlarda da belirlenen kurallara tam olarak uyulmalıdır. Spor salonunda çalışma sürecinde maske takmak gerekli değildir, ancak soyunma salonlarında ve çalışma bittiğinde maske takılmalıdır.

Açık ortamlarda da maske takmak önerilir. Bu gereklilik, özellikle kişiler arası 2 metrelik fiziksel mesafenin korunamadığı durumlar için önemlidir.

Koç Üniversitesi'nin öğrenci, akademisyen ve idari çalışanlarına yönelik aşı konusunda belirlediği bir kural var mıdır?

Koç Üniversitesi’nin tüm öğrenci, akademisyen ve idari çalışanları 13 ve 27 Eylül 2021’de kampüse gelebilmek için tam aşılı (2 doz aşısını yaptırmış ve üzerinden en az 14 gün geçmiş) olmalıdır.

Aşı olmamış Koç Üniversitesi öğrenci, akademisyen ve idari çalışanlarının aynı tarihler itibarıyla kampüse gelebilmeleri için Sağlık Merkezi’ne alındığı tarihten itibaren 72 saatten eski olmamak üzere negatif PCR test sonuçlarını bildirmeleri gerekmektedir. Bu kampüse her giriş için gereklidir. PCR test sonuçlarının bildirim metodu hakkında bilgilendirme önümüzdeki günlerde yapılacaktır. 

Kovid-19 hastalığını geçirmiş olup 13 ve 27 Eylül itibarı ile aşı zamanı henüz gelmemiş olanlar, aşı hakkı tanınıncaya kadar kampüse PCR testi gerekmeksizin gelebilirler. Ancak, bu kişilerin, hastalığın üzerinden 6 ay geçtikten sonra en az bir doz aşı olmaları gereklidir. Bu süreci takip için lütfen covid19asitakibi@ku.edu.tr adresi ile iletişime geçiniz.

Aşımı yurtdışında oldum. Aşı kartımın girişini nasıl yapabilirim?

Yurtdışında olduğunuz aşının bilgilerini aşağıdaki linki kullanarak yükleyebilirsiniz:

Yüklediğiniz belgede isminiz, olduğunun aşının ismi ve aşınızın her iki dozunu olduğunuz tarihler net olarak görülebilmelidir. Eğer aşı kartınız/belgeniz Türkçe veya İngilizce dışında bir dilde ise tercümesini de yüklemeniz gerekmektedir. Tercümenin yeminli tercüme olmasına gerek yoktur. Ek sorularınız için covid19asitakibi@ku.edu.tr adresi ile iletişime geçiniz.

Öğrencileri güvende tutmak için kampüste alınacak önlemler nelerdir?

 • Kampüs genelinde temizliklerde dezenfektan içerikli kimyasallar kullanılacak, temizlik sıklıkları artırılacaktır.
 • Çok temas edilen tırabzan, asansör düğmeleri gibi alanlar daha sık temizlenecektir.
 • Kapı kolları vb. sık temas edilen alanlarda uygun dezenfektanlar kullanılacaktır.
 • Bina girişlerine dezenfektan standı konulmuştur.
 • Tuvaletler Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen sodyum hipoklorit içerikli kimyasallarla sık aralıklarla temizlenecektir.
 • Tuvaletlere uyarı işaretlemeleri yapılmıştır.
 • Alt işveren personellerine Sağlık Kurulu tarafından Kovid-19 kapsamında interaktif eğitimler verilmiştir.
 • Bina içlerinde maskeler için atık kovaları konumlandırılmıştır.
 • Asansörlere Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen metrekare başına düşen kişi sayısına uygun kullanımın sağlanması için uyarı yazıları asılmış ve kabin içlerine işaretlemeler yapılmıştır.
 • Kampüsteki ortak kullanım alanlarında sosyal mesafe işaretlemeleri yapılmıştır.
 • Dezenfektanlar binalarda koridorlarda duvara asılı olarak konumlandırılmıştır.
 • Sınıf içinde sosyal mesafe kuralları doğrultusunda oturulabilir alanlar için işaretlemeler yapılmıştır.
 • H.V.A.C. (Heating, Ventilating and Air Conditioning) cihazlarının filtre değişim ve bakım periyodları artırılacaktır.
 • Karışım havalı klima santralleri yüzde yüz taze havalı çalışacak şekilde düzenlenecektir.
 • İç ortam havasını sirküle eden F.C.U, split klima, V.R.S. sistemlerinin kullanımı iptal edilecektir.
 • Havalandırma sistemi cihazları ders/mesai saatinden 1 saat önce çalışmaya başlayacak, 1 saat sonra kapatılacaktır. Egzoz sistemi haftada 7 gün 24 saat çalışmaya devam edecektir. Bu sayede bir mekandan diğer mekana hava geçişi engellenecektir.
 • Penceresi bulunan alanlarda mekanik havalandırma durumuna bakılmaksızın camlar gün içinde aralıklı olarak açılarak taze hava girişi sağlanacaktır.
 • Havalandırması olmayan (penceresi veya fanlı taze hava kontrol ünitesi olmayan) tüm mekanların kullanımı iptal edilecektir.

Kronik hastalığım sebebiyle derslere uzaktan katılmam mümkün mü?

İlgili sağlık raporunun Sağlık Merkezi’ne, talebin ise Üniversite Yönetim Kurulu’na dilekçe ile iletilmesi durumunda değerlendirme yapılıp derslere uzaktan katılım konusunda karar verilecektir. Doğası gereği yüz yüze yapılması gereken dersler için ders ekleme/bırakma dönemi sona ermeden ilgili öğretim üyesi ile alternatif planlar oluşturulması gerekmektedir. Oluşturulamaması durumunda dersin daha sonraki dönemlere ertelenmesi tavsiye edilmektedir.

Dersler çevrimiçi olmaya devam ederse uygulamalı dersler nasıl yapılacak?

Uygulamalı dersler öğretim üyelerinin değerlendirmeleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde yüz yüze yapılacaktır.

Kampüs içerisinde çeşitli noktalarda dezenfektan erişimi sağlanacak mı?

Evet. Ortak kullanım alanlarında dezenfektanlar konumlandırılacaktır.

Kampüs içerisindeki mekanlarda arkadaşlarımla topluca vakit geçirebilir miyim?

Sosyal mesafe (2 metre) ve maske kullanım kurallarına uyulması koşulu ile geçirilebilecektir. Yemek alanlarında 2 metre sosyal mesafe işaretlemeleri olacaktır.

Yüz yüze öğretim esnasında bir sınıfta en fazla kaç öğrenci bulunacak?

Sınıf kapasiteleri Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği mesafe kurallarına uygun olarak belirlenecektir.

Okula başladıktan sonra virüse maruz kaldığımı öğrenirsem ne yapmam gerekir?

Eğer bir kişiye Kovid-19 tanısı konulursa gerekli tedavinin ve yetkili sağlık kurumlarınca belirlenecek izolasyon süresinin sonunda bu kişi okula dönebilir.

Okula dönüşte yetkili sağlık kuruluşundan alınmış olan rapor Sağlık Merkezi’ne verilmelidir.

Okula başladıktan sonra virüse maruz kalırsam derslerimi ne şekilde takip edeceğim? Kampüsten ne kadar uzak kalmam gerekecek?

Bir kişinin Kovid-19 tanısı alıp tedavi sürecinin başlaması durumunda tedavisi boyunca kampüsten uzak kalması gerekecektir. Bu durumda dersler çevrimiçi olarak takip edilebilecektir. Kampüsten uzak kalma süresi kişinin tedavisine özel olarak değişecektir. Bir kişinin Kovid-19 tanısı almış bir kişi ile şüpheli teması olmuşsa en az 14 gün karantinada kalması gerekecektir. Bu süreçte de dersler çevrimiçi olarak takip edilebilecektir.

Öğrenci Rehberi'ne nasıl ulaşabilirim?

Lütfen tıklayın: https://studentguide.ku.edu.tr/

Öğrencilere yönelik duyurulara nereden ulaşabilirim?
Bu bilgiler T.C. Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Koç Üniversitesi Sağlık Kurulu’nun tavsiyeleri çerçevesinde hazırlanmıştır ve yeni düzenlemelere göre değişiklik gösterebilecektir.
T.C. Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi