24 Eylül 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Çalışanları güvende tutmak için kampüste alınan önlemler nelerdir?

 • Kampüs genelinde temizliklerde dezenfektan içerikli kimyasallar kullanılacak, temizlik sıklıkları artırılacaktır.
 • Masa üstleri ve bilgisayar klavyelerinin temizliği için Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen sodyum hipoklorit içerikli kimyasallar kullanılacaktır.
 • Klor bileşikleri için uygun olmayan telefon ve diğer cihaz yüzeyleri %70 oranında alkolle silinerek dezenfekte edilecektir.
 • Çok temas edilen tırabzan, asansör düğmeleri gibi alanlar daha sık temizlenecektir.
 • Kapı kolları vb. sık temas edilen alanlarda %70 alkol içerikli dezenfektanlar kullanılacaktır.
 • Binaların içinde koridorlarda ve tuvalet çıkışlarında duvara asılı olarak; kalabalık ofislerin olduğu alanlarda ise ayaklı standlar şeklinde dezenfektanlar konumlandırılmıştır.
 • Tuvaletler Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen sodyum hipoklorit içerikli kimyasallarla sık aralıklarla temizlenecektir.
 • Tuvaletlere uyarı işaretlemeleri yapılmıştır.
 • Alt işveren personellerine Sağlık Kurulu tarafından Kovid-19 kapsamında interaktif eğitimler verilmiştir.
 • Ofislerde sosyal mesafe kuralları göz önünde bulundurularak, maskeli şekilde çalışılacaktır.
 • Bina içlerinde maskeler için atık kovaları konumlandırılmıştır.
 • Asansörlere Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen metrekare başına düşen kişi sayısına uygun kullanımın sağlanması için uyarı yazıları asılmış ve kabin içlerine işaretlemeler yapılmıştır.
 • Kampüsteki ortak kullanım alanlarında sosyal mesafe işaretlemeleri yapılmıştır.
 • H.V.A.C. (Heating, Ventilating and Air Conditioning) cihazlarının filtre değişim ve bakım periyodları artırılacaktır.
 • Karışım havalı klima santralleri yüzde yüz taze havalı çalışacak şekilde düzenlenecektir.
 • İç ortam havasını sirküle eden F.C.U, split klima, V.R.S. sistemlerinin kullanımı iptal edilecektir.
 • Havalandırma sistemi cihazları ders/mesai saatinden 1 saat önce çalışmaya başlayacak, 1 saat sonra kapatılacaktır. Egzoz sistemi haftada 7 gün 24 saat çalışmaya devam edecektir. Bu sayede bir mekandan diğer mekana hava geçişi engellenecektir.
 • Penceresi bulunan alanlarda mekanik havalandırma durumuna bakılmaksızın camlar gün içinde aralıklı olarak açılarak taze hava girişi sağlanacaktır.
 • Havalandırması olmayan (penceresi veya fanlı taze hava kontrol ünitesi olmayan) tüm mekanların kullanımı iptal edilecektir.

Kampüs içerisinde maske kullanımı ile ilgili kurallar nelerdir?

Koç Üniversitesi kampüslerinde bütün sınıf, ofis, laboratuvar, ortak alan, Kütüphane ve Öğrenci Merkezi gibi herkese açık olan kapalı alanlarda maske kullanımı aşılanma durumundan bağımsız olarak zorunludur. Tek kişilik ofis ve laboratuvarlar ile yeme-içme faaliyeti dışında bu konuda bir istisna söz konusu olmayacaktır.

Derslerde hem eğitmenlerin hem de öğrencilerin maske takması zorunludur. Mümkün olan her durumda sınıfların kapıları açık tutulmalı, ve/veya pencereler açılarak ortamın havalandırılması sağlanmalıdır.

Spor salonu, yüzme havuzu gibi ortamlar sadece aşılı olanlara açık olup, bu mekanlarda da belirlenen kurallara tam olarak uyulmalıdır. Spor salonunda çalışma sürecinde maske takmak gerekli değildir, ancak soyunma salonlarında ve çalışma bittiğinde maske takılmalıdır.

Açık ortamlarda da maske takmak önerilir. Bu gereklilik, özellikle kişiler arası 2 metrelik fiziksel mesafenin korunamadığı durumlar için önemlidir.

Koç Üniversitesi'nin öğrenci, akademisyen ve idari çalışanlarına yönelik aşı konusunda belirlediği bir kural var mıdır?

Koç Üniversitesi’nin tüm öğrenci, akademisyen ve idari çalışanları 13 ve 27 Eylül 2021’de kampüse gelebilmek için tam aşılı (2 doz aşısını yaptırmış ve üzerinden en az 14 gün geçmiş) olmalıdır.

Aşı olmamış Koç Üniversitesi öğrenci, akademisyen ve idari çalışanlarının aynı tarihler itibarıyla kampüse gelebilmeleri için Sağlık Merkezi’ne alındığı tarihten itibaren 72 saatten eski olmamak üzere negatif PCR test sonuçlarını bildirmeleri gerekmektedir. Bu kampüse her giriş için gereklidir. PCR test sonuçlarının bildirim metodu hakkında bilgilendirme önümüzdeki günlerde yapılacaktır. 

Kovid-19 hastalığını geçirmiş olup 13 ve 27 Eylül itibarı ile aşı zamanı henüz gelmemiş olanlar, aşı hakkı tanınıncaya kadar kampüse PCR testi gerekmeksizin gelebilirler. Ancak, bu kişilerin, hastalığın üzerinden 6 ay geçtikten sonra en az bir doz aşı olmaları gereklidir. Bu süreci takip için lütfen covid19asitakibi@ku.edu.tr adresi ile iletişime geçiniz.

Aşımı yurtdışında oldum. Aşı kartımın girişini nasıl yapabilirim?

Yurtdışında olduğunuz aşının bilgilerini aşağıdaki linki kullanarak yükleyebilirsiniz:

Yüklediğiniz belgede isminiz, olduğunun aşının ismi ve aşınızın her iki dozunu olduğunuz tarihler net olarak görülebilmelidir. Eğer aşı kartınız/belgeniz Türkçe veya İngilizce dışında bir dilde ise tercümesini de yüklemeniz gerekmektedir. Tercümenin yeminli tercüme olmasına gerek yoktur. Ek sorularınız için covid19asitakibi@ku.edu.tr adresi ile iletişime geçiniz.

Süt sağma odaları kullanımda olacak mı?

Evet. Süt sağma odaları kullanılabilecektir. Odaların içindeki buzdolaplarında sütler saklanabilecektir.

Rumelifeneri Kampüsü dışındaki kampüslerde çalışanları güvende tutmak için alınan önlemler nelerdir?

Rumelifeneri Kampüsü içerisindeki tüm kurallar dış lokasyonlarda da geçerli olacaktır. Dış lokasyonlarda çalışanlara da Kovid-19 Bilgilendirme Eğitimi tanımlanmıştır. Aylık kullanım miktarlarına göre maske ve dezenfektan gönderimi yapılacaktır.

Kampüse döndüğümüzde mesai saatlerinde bir değişiklik olacak mı?

Şu anda alınmış bir değişiklik kararı bulunmamaktadır.

Kronik rahatsızlıkları olanlar uzaktan çalışmaya devam edebilecek mi?

Kronik rahatsızlığı olan kişilerle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın ilgili genelgesi ve kişinin çalışma koşulları, Kovid-19 geçirme, aşılı olma ve kronik hastalığının güncel durumu gibi kriterlere göre kişiye özel karar verilecektir.

Kovid-19 salgını izolasyonu konusunda zorlanan çalışanlar için hangi ruh sağlığı hizmetleri mevcut?

Avita Çalışan Destek Hizmeti mevcut.

Bu kapsamda çalışanlara

 1. Psikolojik Danışmanlık (Telefon 7/24, 6 seans ücretsiz yüz yüze)
 2. Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı (Telefon ile)
 3. Sosyal Yaşam ve Genel Bilgi Hizmetleri sağlanmaktadır.

Tüm hizmetlerde gizlilik esastır, isim-soy ismi ve kişisel bilgiler alınmaz.

Daha fazla bilgi almak için: Avita Çalışan Destek Hizmetleri

 

Kampüsteki toplantılar ve görüşmeler yüz yüze mi gerçekleştirilecek?

Kampüs içi veya kampüs dışı tüm toplantıların pandemi koşulları göz önünde bulundurularak, maske-mesafe-havalandırma-hijyen kuralları uygulanarak yüz yüze yapılması beklenmektedir. Kampüs dışından olup, toplantıya katılması fiziken mümkün olmayan kişiler için toplantı çevirim içi uygulanabilecektir.

Bulaş riski yüksek tuvalet ve mutfak gibi mekanlarda ne gibi önlemler alınacak?

Dezenfektan içerikli kimyasallar kullanılacak, temizlik sıklıkları artırılacaktır. Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen sodyum hipoklorit içerikli kimyasallar kullanılarak ortak kullanım alanları ve sık temas edilen yüzeyler temizlik sonrası dezenfekte edilecektir.

Kovid-19’a karşı kampüste alınan diğer önlemler için lütfen tıklayınız.

Kovid-19 semptomları göstermeye başlarsam ne yapmam gerekir?

Kovid-19 açısından şüpheli durumu olan kişilerin kampüse gelmemesi ve bu şüpheli durumunu self checker uygulaması aracılığı ile bildirmesi gerekmektedir.

Kovid-19 testim pozitif çıkarsa, işe geri dönmeden önce hangi adımları atmam gerekir?

Kovid-19 için güncel izolasyon ve tedavi sürelerine yetkili sağlık kuruluşları karar vermektedir. Kovid-19 geçirmiş kişilerin izolasyon sürelerinin bitiminde, Sağlık Merkezi’ndeki kontrol sonrası işe dönüşlerine izin verilecektir.

Çok hafif bir rahatsızlıkta (halsizlik veya nezle gibi) bile Sağlık Merkezi'ne gitmem mi gerekir?

Sağlık Merkezi’ne gidilmesi faydalı olacaktır. Sağlık Merkezi’ndeki hekimler, gerekli görmeleri durumunda söz konusu kişiyi test yapılması amacıyla hastaneye yönlendirecektir.

Ofislerde sık dokunulan ekipman ve yüzeylerin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi konusunda ne gibi çalışmalar yapılacak?

 • Masa üstleri ve bilgisayar klavyeleri için kullanılacak dezenfektanlar Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen sodyum hipoklorit içerikli kimyasallar olacaktır.
 • Masa üstlerinde özel eşyaların minimumda tutulması önerilecektir.
 • Klor bileşikleri için uygun olmayan telefon ve diğer cihaz yüzeyleri %70 oranında alkolle silinerek dezenfekte edilecektir.   
 • Kampüste temizlik sıklığı artırılmıştır.

Kovid-19’a karşı kampüste alınan diğer önlemler için lütfen tıklayınız.

Koç Üniversitesi sağlık sigortam, Kovid-19 ile ilgili sağlık harcamalarımı karşılıyor mu?

Koç Üniversitesi kurumsal tüm grup ve bireysel poliçelerinde Kovid-19 tanısı almış olan sigortalılar, poliçe özel şartlarına göre teminat içine alınmıştır. Konuyla ilgili her türlü talep ve sorunuzu 0850 755 15 15 numaralı telefon aracılığıyla Allianz Müşteri Hizmetleri’ne iletebilir ve kendilerinden destek alabilirsiniz.

Yurt içinde veya yurt dışında seyahat edebilir miyim?

Bu dönemde zorunlu olmadıkça seyahat tavsiye edilmemektedir. Seyahat sonrası kampüse girişler öncesi “Self Checker” uygulamasındaki sağlık anketinin doldurulması beklenmektedir. Herhangi bir şikayet varlığında Sağlık Merkezi ile temasa geçilmeli ve kontrol sağlanmadan kampüse giriş yapılmamalıdır.

Bu bilgiler T.C. Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Koç Üniversitesi Sağlık Kurulu’nun tavsiyeleri çerçevesinde hazırlanmıştır ve yeni düzenlemelere göre değişiklik gösterebilecektir.
T.C. Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi