24 Eylül 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Yemekhane açık olacak mı?

Açık olması planlanmaktadır.

Hangi restoranlar açık olacak?

Tüm restoranların açık olması planlanmaktadır.

Yemekhane ve kafeteryalarda maske ve sosyal mesafe açısından uyulması gereken kurallar nelerdir?

Yemekhane ve kafeteryalarda ayakta olunan (sıra bekleme, ödeme yapma vb.) sürede maske takmak zorunludur. Ancak yeme-içme etkinliği sırasında maske çıkarılabilir.

Yemek mümkün olan en kısa sürede tamamlanmalı ve yemeğini bitiren maskesini takmalıdır.

Yemekhane, kafeterya gibi maskenin çıkarılabildiği herkese açık iç ortamlarda kişiler arası mesafeyi gösteren yer çizgilerine mutlaka uyulmalı, kümeleşmelerden kaçınılmalı, sıra düzeni bozulmamalıdır. Yemekten önce ve sonra el temizliğine özen gösterilmelidir.

Kampüse girişte yeni bir uygulama olacak mı?

Kampüse girişlerde öğrencilerimiz, akademik ve idari çalışanlarımızın KU kimlik kartlarını göstermeleri ve taratmaları gerekmektedir. Kimlik taraması esnasında aşı, bağışıklık ve PCR testlerinin kontrolünün otomatik olarak yapılabilmesi için tarama esnasında geçerli olacak HES kodunun ve güncel iletişim numarasının Self-Checker uygulaması üzerinden tanımlanmış olması gereklidir. Sorunsuz ve hızlı bir giriş deneyimi için HES kodunuzu ve iletişim bilginizi kampüse gelmeden önce tanımlamanızı ve KU Mobil uygulama üzerinden kampüse giriş izninizin olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. Bilişim Teknolojileri Departmanımız tarafından bu konuda detaylı bilgilendirme ayrı bir duyuru ile yapılacaktır.

Kovid-19 pozitif kişilerin, Kovid-19 benzeri bulgusu ve Kovid-19 ile yakın temaslı olanların kampüse gelmemesi gerekir. Bu kişilerin Self-Checker uygulaması ile semptom bildirimi yapmasını da önemle rica ederiz. Bu özelliklere sahip olmayanların günlük semptom bildirimi yapmaları gerekli değildir.

Ziyaretçilerin kampüse girişlerinde yeni kurallar var mı?

Tüm ziyaretçilerin kampüse girebilmeleri için tam aşılı olmaları, değillerse son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.

Bakım ve onarım ekipleri tarafından sağlanan hizmetlerde herhangi bir değişiklik olacak mı?

Havalandırma sistemlerinde bakım periyotları artırılmıştır. Arıza ve onarım hizmetlerinde (c-trackit) standart hizmete devam edilecektir.

Konferans salonları için sağlık ve güvenlik protokolleri nelerdir?

 • Salon girişlerine dezenfektan standı konulacaktır.
 • Maske atık kovaları bulundurulacaktır.
 • Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen sodyum hipoklorit içerikli kimyasallar kullanılarak ortak kullanım alanları ve sık temas edilen yüzeyler temizlik sonrası dezenfekte edilecektir.

Tuvaletler için sağlık ve güvenlik protokolleri nelerdir?

 • Tuvaletler dezenfektan içerikli kimyasallarla sık aralıklarla temizlenecektir.
 • Uyarı işaretlemeleri yapılmıştır.
 • Tuvalet çıkışlarına dezenfektan standları yerleştirilmiştir.
 • Sağlık Bakanlığı ve Koç Üniversitesi Sağlık Kurulu’nun önerdiği şekilde içeride olacak kişi sayısına sınırlandırma getirilebilecektir.
 • Tuvaletlerin temizliğinde Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen sodyum hipoklorit içerikli kimyasallar kullanılacaktır.
 • Kapı kolları vb. sık temas edilen alanlarda %70 alkol içerikli dezenfektanlar kullanılacaktır.
 • Alt işveren personellerine Sağlık Kurulu tarafından Kovid-19 kapsamında interaktif eğitimler verilmiştir.
 • Temizlik personeli kontrol listelerinin iş takip saat aralıkları düzenlenecektir.

Asansörler için sağlık ve güvenlik protokolleri nelerdir?

Asansörlere Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen metrekare başına düşen kişi sayısına uygun kullanımın sağlanması için uyarı yazıları asılmış ve kabin içlerine işaretlemeler yapılmıştır.

Kampüste sık dokunulan ve risk teşkil eden yerler ve yüzeyler için ne gibi temizlik önlemleri alınmaktadır?

Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen sodyum hipoklorit içerikli kimyasallar kullanılarak ortak kullanım alanları ve sık temas edilen yüzeyler temizlik sonrası dezenfekte edilecektir. Ortak alanlarda dezenfektan standları olacaktır.

Kampüs binalarında havalandırma sistemleri ile ilgili alınan önlemler nelerdir?

Kampüs genelinde Kovid-19 riskinin minimuma indirilmesi amacı ile H.V.A.C. (Heating, Ventilating and Air Conditioning) sistemlerinin çalıştırılmasında birçok değişiklikler/düzenlemeler yapılacaktır:

 • H.V.A.C. cihazlarının filtre değişim ve bakım periyodları artırılacaktır.
 • Karışım havalı klima santralleri yüzde yüz taze havalı çalışacak şekilde düzenlenecektir.
 • İç ortam havasını sirküle eden F.C.U, split klima, V.R.S. sistemlerinin kullanımı iptal edilecektir.
 • Havalandırma sistemi cihazları ders/mesai saatinden 1 saat önce çalışmaya başlayacak, 1 saat sonra kapatılacaktır. Egzoz sistemi haftada 7 gün 24 saat çalışmaya devam edecektir. Bu sayede bir mekandan diğer mekana hava geçişi engellenecektir.
 • Penceresi bulunan alanlarda mekanik havalandırma durumuna bakılmaksızın camlar gün içinde aralıklı olarak açılarak taze hava girişi sağlanacaktır.
 • Havalandırması olmayan (penceresi veya fanlı taze hava kontrol ünitesi olmayan) tüm mekanların kullanımı iptal edilecektir.

Shuttle ve çalışan servisleri için hangi önlemler alınmaktadır?

Koç Üniversitesi’nde servis kullanımı Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği önlemlerle sınırlı kalmayıp, bunlara ek olarak üniversite bünyesinde oluşturulan Sağlık Kurulu’nun tavsiyeleri de dikkate alınarak hassasiyetle uygulanacaktır.

Shuttle ve çalışan servislerine İş Güvenliği Birimi tarafından yapılan denetimlerin sıklığı artırılmıştır.

Araç içlerinde maske takılması zorunlu olacaktır.

Araç girişlerinde dezenfektanlar olacak, biniş ve inişlerde kullanılması gerekecektir.

Araçlarda klima kullanılmayacaktır.

Bu bilgiler T.C. Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Koç Üniversitesi Sağlık Kurulu’nun tavsiyeleri çerçevesinde hazırlanmıştır ve yeni düzenlemelere göre değişiklik gösterebilecektir.
T.C. Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi