24 Eylül 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Kampüs kuralları, kampüs içi hizmetler, alınan önlemler, yüz yüze eğitim-öğrenim yöntemleri ile Kovid-19'dan korunma önlemleri konusunda rehberlik sağlamak amacıyla hazırlanan Kampüse Dönüş Rehberi'ne nasıl ulaşabilirim?

Kampüse Dönüş Rehberi’ne ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kovid-19’a karşı kampüste alınan önlemler nelerdir?

  • Ana giriş kapısında kişilere ateş ölçümü yapılacak ve ateşi 38°C ve üstü olan kişilerin kampüse girişine izin verilmeyecektir.
  • Asansörlere sosyal mesafe kuralları gereğince kapasite ve zemin işaretlemeleri yapılmıştır.
  • Maske, eldiven vb. kişisel atıkların atılacağı kovalar bina ve asansör girişlerinde konumlandırılmıştır.
  • Ortak kullanım alanlarına ve koridorlara dezenfektanlar konulmuştur.
  • Online Kovid-19 Bilgilendirme Eğitim Modülü oluşturulmuştur.
  • Kampüs içerisinde çeşitli yerlere Kovid-19 hakkında bilgilendirici afişler ve posterler asılmıştır.
  • Posta Merkezi, ana kapı güvenlik noktası, yemek yenilen yerler gibi ortak kullanım alanlarına sosyal mesafe işaretlemeleri yapılmıştır.
  • Kampüste temizlik sıklığı artırılmıştır.
  • Servis ve shuttle hizmetlerinde Sağlık Bakanlığı ve Koç Üniversitesi yönetiminin kararları doğrultusunda düzenlemeler yapılmıştır.

Kampüste pozitif bir Kovid-19 vakası tespit edildiğinde ne yapılacaktır?

Kovid-19 tanısı yetkili sağlık kuruluşu tarafından konduğu takdirde vakanın görüldüğü alan gerekli dezenfeksiyon işlemleri için kapatılacak ve işlem tamamlanana kadar kullanıma açılmayacaktır. Tanı konan kişinin tedavi ve izolasyon süreleri, güncel rehber doğrultusunda belirlenecektir. İlgili kişi Sağlık Merkezi filyasyon ekibi tarafından da takip edilecektir. Vaka ile yakın temaslı olduğu belirlenen kişiler için de yine güncel rehber önerilerine göre karantina uygulanacaktır.

Kovid-19 tanısı alan bir kişiyle iletişim kurduysam ne yapmalıyım?

Kovid-19 testi pozitif çıkan bir kişiyle yakın teması olan bir kişinin tıbbi açıdan kontrolü gereklidir. Bu kişi Sağlık Merkezi ile temasa geçtiğinde filyasyon ekibi durumu değerlendirerek gerekli şekilde yönlendirmede bulunacaktır.

Kovid-19 aşıları hakkında bilgi alabileceğim bir kaynak var mı?

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, Halk Sağlığı Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Sibel Sakarya’nın konuyla ilgili açıklamaları için lütfen tıklayınız.

Türkiye'de Kovid-19 için mevcut sağlık tavsiyeleri nelerdir?

Bu konuda detaylı ve güncel bilgiler için Sağlık Bakanlığı’nın https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/ sitesinin ziyaret edilmesi önerilmektedir.

Bu bilgiler T.C. Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Koç Üniversitesi Sağlık Kurulu’nun tavsiyeleri çerçevesinde hazırlanmıştır ve yeni düzenlemelere göre değişiklik gösterebilecektir.
T.C. Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi