21 Mayıs 2020 Koç Üniversitesi Yaz Dönemi Hakkında

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlerle 8 Mayıs tarihinde gerçekleştirdiğimiz Genel Kurul Toplantısında paylaşıldığı üzere, birincil sorumluluğu, tüm üniversite operasyonlarının etkin ve güvenli bir şekilde normale dönmesini sağlamak ve yürütmek olan ‘Kampüse Geri Dönüş’ ekibini oluşturmuş bulunuyoruz. Bu ekip, hali hazırdaki durumumuzdan kampüse dönmeye kademeli ve aşamalı geçişler yapmak için ayrıntılı ve planlı yol haritalarını çeşitli fakülteler ve diğer birimlerle birlikte çalışarak hazırlamaktadır.

Kampüslerimiz ve kampüsler dışında üniversite çalışanlarının sağlığı ve güvenliği bizim birinci önceliğimizdir. Dolayısıyla, aldığımız tüm kararların ve aksiyonların odağında sizlere karşı olan sorumluluğumuz yatmaktadır.

Bu bağlamda aldığımız ilk karara istinaden yaz dönemi öğretimi süresince derslerimiz (Tıp Fakültesi Intern Programı ve Hemşirelik Fakültesi Yaz Uygulama Dersleri dışında) çevrimiçi/uzaktan (‘online/remote’) yapılacaktır.

Planımızın bir sonraki adımı, araştırma laboratuvarlarımızdaki deneysel araştırmaların ve bilimsel çalışmaların sınırlı ve kontrollü bir şekilde tekrar başlayabilmesidir. Koç Üniversitesi öğretim üyeleri, öğrencileri ve çalışanları, 42’den fazla araştırma projesi ile doğrudan COVID-19 problemlerini hedefleyen çalışmalar gerçekleştirmekteler ve eğitim ve araştırma misyonumuzun sürekliliğini sağlamak için de önemli bir ivme kazanmış olan bu projelere ve bir çok başka deneysel bazlı laboratuvar araştırmalarımıza devam etmeliyiz. ‘Kampüse Geri Dönüş’ ekibi COVID-19 virüsüne dair son durumu devamlı değerlendirmektedir ve araştırma laboratuvarlarımızı açabilme kararı ancak COVID-19 ile ilgili durumdaki değişimlerle beraber Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), T.C. Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer devlet kurumlarından gelecek öneri ve düzenlemeler çerçevesinde verilebilecektir.

Rumelifeneri kampüs operasyonlarımız ile ilgili diğer konulara gelince, tüm akademik ve idari çalışanlarımızın Rumelifeneri kampüsümüze geri dönüşü ile ilgili değerlendirmemiz 15 Haziran 2020 tarihinden sonra oluşturulacak ve ülkemizdeki gelişmeler ile ilgili devlet kurumlarından gelecek öneri ve düzenlemelere bağlı olarak yapılacaktır. Dolayısıyla, tüm akademik ve idari çalışanlarımızın, yeni bir karara kadar, uzaktan çalışmaya devam etmesi beklenmektedir. Rumelifeneri kampüsümüze dönüş için kesin bir tarih konusunda herhangi bir karar alınmamıştır; ancak aşamalı bir dönüş için alternatif senaryolar üzerinde şu anda çalışılmaktadır. Konu ile ilgili ayrıntılar ve kararlar sizlerle vakitlice paylaşılacaktır.

Normalleşmeye yönelik olarak Akademik Takvim doğrultusunda Güz dönemimiz ile ilgili planlarımız ve çalışmalarımız da başlamış ve devam etmektedir; bu konuda ilerleyen günlerde daha ayrıntılı bilgilendirmeler sizlerle paylaşılacaktır.

Bu zor günlerin de geçeceğini biliyor; hepinizin yardımıyla, bu zor dönemden daha güçlü bir kurum olarak çıkacağımıza inanıyorum.

Selam ve sevgilerimle,

–-Umran

Umran S. İnan
REKTÖR

26 Mart 2020 Korona Virüs Hakkında Güncel Duyuru

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlere tüm öğrenciler, akademik ve idari kadro, kampüs operasyonları ve ilgili diğer konulardaki güncel önlemler ve tavsiyelerimizi bildirmek için yazıyorum.

Öğrenciler ve Araştırmacılar

Bu hafta itibarıyla Tıp Fakültemizde başlayan çevrimiçi/uzaktan (‘online/remote’) eğitim, 30 Mart 2020 Pazartesi günü tüm fakülte ve bölüm derslerimiz için de geçerli olacak ve Yüksek Öğretim Kurulu’ndan gelecek yeni bir karara kadar bu şekilde devam edecektir.

KOLT, IT ve VPAA uzaktan eğitim ve öğretim hakkında bilgi ve açıklamaları sizlerle paylaştı. Tüm öğrencilerimizi ve öğretim üyelerimizi bu dönemde birbirleriyle sıkı bir diyalog kurmaya davet ediyor ve dersleri en iyi şekilde öğretme/takip etme yollarını kullanmaya çağırıyorum. Çevrimiçi/uzaktan öğrenme ve öğretmeyle ilgili tüm sorularınız için lütfen yeni oluşturulan web sayfamıza bakınız.

Bu karar tüm ön lisans, lisansüstü ve doktora öğrencilerini, doktora sonrası araştırmacıları ve araştırmacı asistanlarını da kapsamaktadır.

Akademik ve İdari Kadro

Tüm akademik ve idari çalışanlarımızın, Yüksek Öğretim Kurulu’ndan gelecek yeni bir karara kadar, uzaktan çalışma yapmaya devam etmesi beklenmektedir. Görevinin getirdiği zorunluluk nedeniyle fiziki olarak çalışma yerinde bulunması gereken çalışanlarımız görevlerine aynı şekilde devam edecektir.

Uzaktan çalışma uygulamasına ilişkin prensipler ve gereklilikler için İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nün 14 Mart 2020 tarihli duyurusuna başvurabilirsiniz.

Kampüs İşleyişinin Devamlılığı

Rumelifeneri Kampüsü, öğrenci, öğrenci aileleri ve öğrenci misafirlerinin girişine kapalı olacaktır. 17 Mart 2020 tarihindeki duyurumuza istinaden kampüs operasyonları sınırlı şekilde devam etmektedir.

Lütfen e-postalarınızı sıkça kontrol edin ve web sitemizi düzenli olarak takip edin.

Daha önce sizinle paylaştığımız COVID-19 korunma yöntemleri ve sosyal uzaklaşma konusundaki mesajımızı da hatırlatmak isteriz.

Bir çok belirsizliklerle dolu geçirdiğimiz bu dönemde göstermiş olduğunuz anlayış ve sabır için her birinize teşekkür ediyorum. Hala çok fazla bilinmeyenle karşı karşıyayız ve önümüzdeki birkaç haftanın bize neler getirebileceğini öngöremiyoruz. Bütün bunlara rağmen, hepinizin yardımıyla, eğitim ve araştırma misyonumuzun devamlılığını sağlamaya devam edeceğimize ve bu zor dönemden daha güçlü bir kurum olarak çıkacağımıza inanıyorum.

Selam ve sevgilerimle,

–-Umran

Umran S. İnan
REKTÖR

19 Mart 2020 Derslerin “Online” olarak başlaması

Değerli Koç Üniversiteliler,

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) en son kararına istinaden, 30 Mart 2020 Pazartesi günü tüm dersler için çevrimiçi/uzaktan (‘online/remote’) eğitime (23 Mart 2020’de başlayacak olan Tıp Fakültemiz hariç) başlayacağız ve bir sonraki duyuruya kadar bu şekilde devam edeceğiz.

Akademik takvim ile ilgili değişiklikler ve 8 Mayıs 2020 haftası için planlanan son ödev ve sınavların zamanlaması üzerinde ekiplerimiz hali hazırda çalışmaktadır ve bu konuda sizinle irtibatta olacağız.

KOLT uzaktan eğitim ve öğretim hakkında bilgi ve açıklamalar hazırlamaktadır; çevrimiçi (‘online/remote’) dersleri nasıl öğreteceğiniz/takip edeceğiniz konusunda ayrı bir duyuru alacaksınız.

Aldığımız bu tedbirler ve attığımız adımlar, akademik faaliyetlerimizin doğal akışını hepimiz için değiştirecektir. Ancak, benzeri görülmemiş bir dönemden geçiyoruz ve bu sürecimizi en iyi şekilde sürdürebilmek ve Bahar dönemimizi başarılı bir şekilde bitirebilmek için yeni şartlara gerekli uyumu sağlamak zorundayız.

KOLT, Suna Kıraç Kütüphanesi, VPAA ve IT koordinasyonuyla derslerinizi verebileceğinizden/takip edebileceğinizden eminim.

Doğal olarak çoğunuzun birçok sorusu olacak. Bu duyuru ile ilk düzenlememizi sizlerle paylaşıyoruz; takiben VPAA ve Fakülte Dekanlarınızdan, KOLT, Suna Kıraç Kütüphanesi ve IT’den ilgili duyuruları alacaksınız. Lütfen e-postalarınızı sıkça kontrol edin ve web sitemizi düzenli olarak takip edin.

Daha önce sizinle paylaştığımız COVID-19 korunma yöntemleri ve sosyal uzaklaşma konusundaki mesajımızı da hatırlatmak isteriz.

Selam ve sevgilerimle,

–-Umran

Umran S. İnan
REKTÖR

16 Mart 2020 tarihli mesaj

Değerli Koç Üniversiteliler,
 
Sizlere 13 Mart 2020’de paylaşmış olduğum mesajımı takiben, öğrenciler, akademik ve idari kadro, kampüs operasyonları ve ilgili diğer konulardaki güncel önlemler ve tavsiyelerimizi bildirmek için yazıyorum.
 
Her duyurunun tüm metnini okuduğunuzdan emin olmanızı özellikle rica ederim; böylece her bir düzenlememizin, önerilerimizin ve güncellemelerimizin tüm ayrıntılarından haberdar olabilirsiniz.
 
Öğrenciler ve Araştırmacılar
 
Bu kısımda, Yüksek Öğretim Kurulu’ndan gelecek yeni bir karara kadar, bu konu ile ilgili güncellediğimiz tavsiyelerimizi paylaşıyorum.
 
Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) aldığı 3 haftalık tatil kararı tüm ön lisans, lisansüstü ve doktora öğrencilerini, doktora sonrası araştırmacıları ve araştırmacı asistanlarını da kapsamaktadır.
 
Şu anda kampüste bulunmayan öğrencilerin bu tatil dönemi bitene kadar kampüse geri dönmemeleri gerekmektedir.
 
Kampüste yaşayan ve ikametleri Türkiye’de olan öğrencilerimizin eve gitmeleri ve bu tatil dönemi bitene kadar kampüse geri dönmemeleri gerekmektedir.Kampüste kalmayı seçen veya evlerine geri dönemeyen uluslararası ve/veya değişim programı öğrencileri, kampüs operasyonlarının sınırlı şekilde devam edeceğini bilmelidir. Bu konuda bilgilendirme ayrı bir duyuruda yapılacaktır. 
 
Bu tatil dönemi sırasında yurt dışına seyahat edecek uluslararası öğrencilerimiz de izolasyon (lütfen aşağıdaki tavsiyelerimize bakınız) ve/veya Türkiye’ye döndüklerinde Türk Hükümeti tarafından seyahat konusunda alınabilecek diğer önlemlere ve kısıtlamalara tabi olacaklarını unutmamalıdırlar.
 
Akademik ve İdari Kadro
 
Bu kısımda bu konu ile ilgili güncellediğimiz tavsiyelerimizi paylaşıyorum.
 
Tüm akademik ve idari çalışanlarımızın 17 Mart 2020’den itibaren iki hafta süre ile (on iki gün) uzaktan çalışma  yapması beklenmektedir. Birimlerimizde görevinin getirdiği zorunluluk nedeniyle fiziki olarak çalışma yerinde bulunması çalışanların isimlerinin, Birim Yöneticileri tarafından İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nün covid19uzaktancalisma@ku.edu.tr adresine bildirilmesi gerekmektedir. 
 
Uzaktan çalışma uygulamasına ilişkin prensipler ve gereklilikler için İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nün 14 Mart 2020 tarihli duyurusuna başvurabilirsiniz.
 
Kampüs İşleyişinin Devamlılığı
 
17 Mart 2020 itibariyle kampüs operasyonları sınırlı şekilde devam edecektir. Bu konuda bilgilendirme ayrı bir duyuruda yapılacaktır.
 
Korunma Yöntemleri
 
Enfeksiyon hastalıkları konusunda dünyanın en saygın bilim insanlarından biri olan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyemiz Prof. Dr. Önder Ergönül’ün yeni görüş ve önerilerini izlemek için linki ziyaret ediniz.
 
Hastalıktan korunmak için lütfen sizinle paylaştığımız önerilerimizi takip ediniz.

Sosyal Uzaklaşma

Hepinizi sosyal uzaklaştırma kavramını benimsemeye ve önlemlerini uygulamaya teşvik ediyoruz. Sosyal uzaklaşma, kalabalık ortamlardan, toplu etkinliklerden kaçınmak, mümkün olduğunda diğerlerine olan mesafeyi (en az bir metre) korumak anlamına gelir. 
 
Sizinle daha önce paylaştığımız gibi,

 • Üniversitemizde 10 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek tüm etkinliklerin iptal edildiğini veya ertelendiğini hatırlatmak isteriz.
 • T.C. Sağlık Bakanlığı özellikle sosyal uzaklaşma ile hastalık riskini en aza indirme konusunda öneriler getirmiştir. Bu önerileri gözden geçirmenizi rica ediyoruz.

 
İzolasyon Süreci
 
Sizinle daha önce paylaştığımız gibi, geçtiğimiz 14 gün içinde herhangi bir ülkeye seyahat (üniversite destekli veya kişisel) etmiş olan veya yakın bir zamanda herhangi bir ülkeye seyahat edecek olan tüm öğretim üyelerimiz, çalışanlarımız ve öğrencilerimize Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği önlemler uyarınca Türkiye’ye giriş yaptıkları tarihten itibaren 14 günlük izolasyon sürecini tamamlamalarını tavsiye ediyoruz.
 
Eğer bu durum sizin için geçerli ise, 14 günlük süreyi evinizde geçirmeniz ve 14 gün boyunca da insanlarla irtibattan kaçınmanız tavsiye edilmektedir.
 
Eğer yurtta kalıyorsanız, derhal Sağlık Merkezimize gitmenizi ve 14 günlük izolasyon süresince evde kalmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer evinize gitmek isterseniz, Üniversitemiz size seyahatiniz konusunda her türlü yardım ve desteği sunmaya hazırdır. Bu konuda fakültenizin Dekanlık Ofisi veya Enstitünüz ile irtibata geçiniz.
 
Değerlendirmelerimizin Devamı

Koç Üniversitesi acil durum operasyon ekibi COVID-19 virüsüne dair son durumu devamlı değerlendirmekte ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK), T.C. Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer devlet kurumlarının öneri ve düzenlemelerini takip etmektedir.
 
Tüm sorularınızı ve geri bildirimlerinizi koronavirusyonetimmerkezi@ku.edu.tr adresine iletebilirsiniz. Tüm sorulara yanıt vermek ve sizlere güncel bilgiler sunmak için mümkün olduğunca hızlı çalışıyoruz.
 
Düzenleme ve önlemlerimizi neredeyse günlük olarak değiştirmemiz gerektiğinden anlayışınız ve sabrınız için her birinize teşekkür ediyorum.
 
İşbirliğiniz için hepinize ve özellikle de Üniversite olarak korona virüse karşı aldığımız tüm tedbirlerin oluşturulması ve uygulanması için gece gündüz çalışan pek çok çalışanımıza teşekkür ederim.
 
Selam ve sevgilerimle,
 
–-Umran
 
Umran S. İnan
REKTÖR

13 Mart 2020 tarihli ikinci mesaj

13 Mart 2020 tarihli ikinci mesaj

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlere bu sabah (13 Mart 2020) paylaşmış olduğum mesajımı takiben, Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) koronavirüse karşı aldığı yeni tedbirlere istinaden akademik dersler, kampüs operasyonları ve ilgili diğer konulardaki güncel önlemler ve tavsiyelerimizi bildirmek için yazıyorum.

Akademik Dersler

16 Mart 2020 Pazartesi gününden başlayarak 3 hafta boyunca ve bir sonraki duyuruya kadar Koç Üniversitesi kampüslerinde hiçbir akademik ders düzenlenmeyecektir.

Bu karar, 3 hafta boyunca ‘online’ dersler de dahil olmak üzere, hiçbir ders-bazlı eğitim olmayacağı anlamına gelmektedir.

2019-2020 Akademik Takviminde 6-10 Nisan olarak belirlenen Bahar Tatili, bu 3 haftalık döneme alınmıştır. Akademik takvim ile ilgili değişiklikler üzerinde ekiplerimiz hali hazırda çalışmaktadır ve bu konuda sizinle irtibatta olacağız.

Sizinle daha önce paylaştığımız gibi, üniversitemizde 10 Mart-30 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek tüm etkinliklerin iptal edildiğini veya ertelendiğini hatırlatmak isteriz.

Öğrenciler

Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) aldığı tatil kararı tüm ön lisans, lisans düzeyindeki staj, intörnlük ve uygulamalı eğitimlere devam eden öğrencileri kapsadığı gibi, tıpta, diş hekimliğinde ve eczacılıkta uzmanlık öğrencileri hariç tüm lisansüstü öğrencilerini kapsamaktadır.

Şu anda kampüste bulunmayan öğrencilerin bu tatil dönemi bitene kadar kampüse geri dönmemeleri gerekmektedir. Ancak, kampüsteyseniz ve evinize dönemiyorsanız, yönlendirme ve yardım için lütfen Dekanlık Ofisiniz veya Enstitünüz ile iletişime geçiniz.
Kampüste yaşayan öğrencilerimizin mümkünse eve gitmelerini ve bu tatil dönemi bitene kadar kampüse geri dönmemelerini tavsiye ediyoruz.
Kampüste kalmayı seçen veya evlerine geri dönemeyen öğrenciler, kampüs operasyonlarının her zamanki gibi devam ettiğini bilmelidir.

Bu tatil dönemi sırasında yurt dışına seyahat edecek uluslararası öğrencilerimiz de diğer öğrencilerimiz gibi izolasyon (lütfen aşağıdaki tavsiyelerimize bakınız) ve/veya Türkiye’ye döndüklerinde Türk Hükümeti tarafından seyahat konusunda alınabilecek diğer önlemlere ve kısıtlamalara tabi olacaklarını unutmamalıdırlar.

Akademik ve İdari Kadro

Yükseköğretim Kurulu’nun tüm üniversitelerdeki tatil kararı şu anda sadece öğrencileri kapsamakta ve yalnızca akademik dersler için geçerlidir.

Yükseköğretim Kurulu’nun, bu dönemde akademik ve idari kadronun nasıl çalışacağı ile ilgili yönlendirmeleri doğrultusunda İnsan Kaynakları Direktörlüğümüz akademik ve idari kadro için uygun olabilecek evden çalışma ve diğer politikalara ilişkin ilkeler üzerinde çalışmaktadır. Bu bilgileri hafta sonunda ayrı bir bildirimde sizlerle paylaşacağız.

Tüm kampüs operasyonları, bir sonraki duyuruya kadar planlandığı şekilde devam edecektir.

İzolasyon Süreci

Bu kısımda bu konu ile ilgili güncellediğimiz tavsiyelerimizi paylaşıyorum. Geçtiğimiz 14 gün içinde herhangi bir ülkeye seyahat (üniversite destekli veya kişisel) etmiş olan veya yakın bir zamanda herhangi bir ülkeye seyahat edecek olan tüm öğretim üyelerimiz, çalışanlarımız ve öğrencilerimize Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği önlemler uyarınca Türkiye’ye giriş yaptıkları tarihten itibaren 14 günlük izolasyon sürecini tamamlamalarını tavsiye ediyoruz.

Eğer bu durum sizin için geçerli ise, 14 günlük süreyi evinizde geçirmeniz ve 14 gün boyunca da insanlarla irtibattan kaçınmanız tavsiye edilmektedir.

Eğer yurtta kalıyorsanız, derhal Sağlık Merkezimize gitmenizi ve 14 günlük izolasyon süresince evde kalmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer evinize gitmek isterseniz, Üniversitemiz size seyahatiniz konusunda her türlü yardım ve desteği sunmaya hazırdır. Bu konuda fakültenizin Dekanlık Ofisi veya Enstitünüz ile irtibata geçiniz.

Değerlendirmelerimizin devamı

Koç Üniversitesi acil durum operasyon ekibi COVID-19 virüsüne dair son durumu devamlı değerlendirmekte ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK), T.C. Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer devlet kurumlarının öneri ve düzenlemelerini takip etmektedir.

Tüm sorularınızı koronavirusyonetimmerkezi@ku.edu.tr adresine iletebilirsiniz.

Bu yeni koşulların hepimize getirdiği zorlukların farkındayım. Ancak, alınan önlemlerin bu ciddi salgının Türkiye üzerindeki etkisini hafifletmesini umuyoruz.
İşbirliğiniz için hepinize ve özellikle de Üniversite olarak koronavirüse karşı aldığımız tüm tedbirlerin uygulanması için gece gündüz çalışan pek çok kişiye teşekkür ederim.

Selam ve sevgilerimle,

–Umran

Umran S. İnan

REKTÖR

13 Mart 2020 tarihli ilk mesaj

Değerli Koç Üniversiteliler,

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) koronavirüse karşı alınacak yeni tedbirlere istinaden Türkiye’deki üniversitelerin 16 Mart tarihinden itibaren 3 hafta tatil edilmesi kararına istinaden attığımız adımları paylaşmak için yazıyorum.

Akademik Dersler

16 Mart 2020 Pazartesi gününden başlayarak 3 hafta boyunca ve bir sonraki duyuruya kadar Koç Üniversitesi kampüslerinde hiçbir akademik ders düzenlenmeyecektir.

Bu karar, 3 hafta boyunca çevrimiçi olanlar da dahil olmak üzere hiçbir eğitim olmayacağı anlamına gelmektedir.

Koç Üniversitesi acil durum operasyon ekibi COVID-19 virüsüne dair son durumu devamlı değerlendirmekte ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), T.C. Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer devlet kurumlarının öneri ve düzenlemelerini takip etmektedir.

Bugün (13 Mart 2020) sizlerle daha detaylı ve güncel durumunu yansıtan bir mesaj daha paylaşacağız.

Selam ve sevgilerimle,

–Umran

Umran S. İnan

REKTÖR

11 Mart 2020 tarihli mesaj

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlerle 9 Mart 2020 tarihinde paylaşmış olduğumuz uyarılar ve tavsiyelere istinaden aldığımız bazı soruları netleştirmek için yazıyorum.

T. C. Sağlık Bakanlığı’ndan 11 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamaya göre Korona virüsü şüphesi olan bir Türk vatandaşının test sonucu pozitif çıkmıştır. Hastanın virüsü Avrupa’dan aldığı tespit edilmiştir. Şu anda kampüsümüzün hastalıktan etkilendiğine dair bir belirti bulunmamaktadır.

Kampüs operasyonları, etkinlikler ve ilgili diğer konulardaki güncel önlemler ve tavsiyelerimiz aşağıdaki gibidir.

Akademik Derslerin Devamı

Bazı medya kanallarında üniversite derslerinin online formata dönüştürüldüğüne dair çıkan haberler doğru değildir; normal takvim içerisindeki akademik dersler sınıflarda verilmeye devam edilecektir. Bu süreçte eğitim ve araştırma misyonumuzun en önemli bileşenlerinden olan düzenli lisans ve lisansüstü derslerimizi sürdürmeye devam etmeyi hedefliyoruz.

Üniversitemizde 10 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek tüm etkinliklerin (konferanslar, sempozyumlar, çalıştaylar, seminerler, üniversite camiamız dışından yerli veya yabancı konuşmacıların ve izleyicilerin yer alacağı tüm etkinlikler, kariyer etkinlikleri, öğrenci kulübü etkinlikleri ve Sevgi Gönül Oditoryumu’nda düzenlenecek tüm konser, performans ve benzer etkinlikler) iptal edildiğini veya ertelendiğini hatırlatmak isteriz.

İzolasyon Süreci

9 Mart 2020 tarihi itibariyle, geçtiğimiz 14 gün içinde herhangi bir ülkeye seyahat (üniversite destekli veya kişisel) etmiş olan veya yakın bir zamanda herhangi bir ülkeye seyahat edecek olan tüm öğretim üyelerimiz, çalışanlarımız ve öğrencilerimizden Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği önlemler uyarınca Türkiye’ye giriş yaptıkları tarihten itibaren 14 günlük bir izolasyon sürecini tamamlamalarını talep ettiğimizi ve bu izolasyonun, çocuklar da dahil olmak üzere hastalık belirtileri gösteren veya göstermeyen tüm bireylerle teması kapsamakta olduğunu ve Koç Üniversitesi’ne dışarıdan gelen ziyaretçiler için de geçerli olduğunu belirtmiştim.

Eğer bu durum sizin için geçerli ise, 14 günlük süreyi evinizde geçirmeniz ve 14 gün boyunca da insanlarla irtibattan kaçınmanız gerekmektedir.

Eğer yurtta kalıyorsanız, derhal eve gitmeniz ve 14 günlük izolasyon süresince evde kalmanız gerekmektedir. Üniversitemiz size seyahatiniz konusunda her türlü yardım ve desteği sunmaya hazırdır. Bu konuda fakültenizin Dekanlık ofisiniz ile irtibata geçiniz.

Hastalıktan korunmak için lütfen sizinle paylaştığımız önerilerimizi ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyelerini takip ediniz.

Sürekli Bilgilendirme

Koç Üniversitesi acil durum operasyon ekibi COVID-19 virüsüne dair son durumu değerlendirmek üzere günlük toplantılar yapmaktadır. Sizlere güncel bilgileri ve tavsiyelerimizi iletmeye devam edeceğiz.

Tüm sorularınızı koronavirusyonetimmerkezi@ku.edu.tr adresine iletebilirsiniz.

Bu zorlu dönemde her türlü geri bildiriminiz ve tüm hususlarda yapıcı yaklaşımlarınız ve işbirliğiniz için hepinize teşekkürlerimi yinelemek isterim.

Selam ve sevgilerimle,

–Umran

Umran S. İnan

REKTÖR

9 Mart 2020 tarihli mesaj

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlerle 7 Mart 2020 tarihinde paylaşmış olduğum uyarılar ve tavsiyelerin bir kısmına dair güncel bilgileri iletmek üzere yazıyorum. İlk olarak, önceki mesajımda paylaşmış olduğum düzenleme ve tavsiyelerin şu an itibariyle tüm Koç Üniversitesi öğrencileri için de geçerli olduğunu dikkate almanızı isterim.

Seyahat, etkinlikler ve ilgili diğer konulardaki güncel önlemler ve tavsiyelerimiz aşağıdaki gibidir.

Seyahat

30 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olan önceki tavsiyelerimize ek olarak, 9 Mart 2020 tarihi itibariyle, geçtiğimiz 14 gün içinde herhangi bir ülkeye seyahat (üniversite destekli veya kişisel) etmiş olan veya yakın bir zamanda herhangi bir ülkeye seyahat edecek olan tüm öğretim üyelerimiz, çalışanlarımız ve öğrencilerimizden Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği önlemler uyarınca Türkiye’ye giriş yaptıkları tarihten itibaren 14 günlük bir izolasyon sürecini tamamlamalarını talep ediyoruz. Bu izolasyon, çocuklar da dahil olmak üzere hastalık belirtileri gösteren veya göstermeyen tüm bireylerle teması kapsamaktadır ve Koç Üniversitesi’ne dışarıdan gelen ziyaretçiler için de geçerlidir.

14 günlük izolasyon süresi dahilinde ve/veya sonunda gerekli kontroller için üniversitemizin Sağlık Merkezi ile temasa geçmeniz gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Tüm etkinliklerin iptali

Üniversitemizin tüm birimlerinden 10 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında düzenleyecekleri tüm etkinlikleri iptal etmelerini veya ertelemelerini talep ediyoruz. Bu etkinlikler arasında tüm konferanslar, sempozyumlar, çalıştaylar, seminerler, üniversite camiamız dışından yerli veya yabancı konuşmacıların ve izleyicilerin yer alacağı tüm etkinlikler, kariyer etkinlikleri, öğrenci kulübü etkinlikleri ve Sevgi Gönül Oditoryumu’nda düzenlenecek tüm konser, performans ve benzer etkinlikler de bulunmaktadır.

Normal takvim içerisindeki akademik dersler yukarıda belirtilen hükümlere tabi değildir. Bu süreçte eğitim ve araştırma misyonumuzun en önemli bileşenlerinden olan düzenli lisans ve lisansüstü derslerimizi sürdürmeye devam etmeyi hedefliyoruz.

Bu konuyla ilgili tüm sorularınızı koronavirusyonetimmerkezi@ku.edu.tr adresine iletebilirsiniz.

COVID-19 ve benzeri solunum yolu hastalıklarının yayılımının engellenmesi

COVID-19 ve benzeri solunum hastalıklarının önlenmesi için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği tedbirleri temel alan güncel önerilerimiz aşağıdaki gibidir.

 • Hasta olduğunuzda evde kalınız.
 • Yüksek ateş, öksürme ve nefes darlığı belirtileri gördüğünüzde gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 • Ellerinizi sabunla en az 20 saniye boyunca ve sıkça yıkayınız. Su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el temizleyicileri kullanınız.
 • Hapşırırken ve öksürürken ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla kapatınız. Ellerinizi yıkamadan gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınınız.
 • Kapalı alanları sıkça havalandırınız.
 • Yaşlı ve kronik hastalarla yakın temastan kaçınınız.

COVID-19 hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hastalık konusunda Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyemiz Prof. Dr. Önder Ergönül’ün konuk olduğu videoyu izlemek için ilgili sayfayı ziyaret etmenizi öneririz.

Sürekli Bilgilendirme

Koç Üniversitesi acil durum operasyon ekibi COVID-19 virüsüne dair son durumu değerlendirmek üzere haftalık toplantılar yapmaktadır. Sizlere güncel bilgileri ve tavsiyelerimizi iletmeye devam edeceğiz.

COVID-19 virüsüne dair tüm sorularınızı koronavirusyonetimmerkezi@ku.edu.tr adresine iletebilirsiniz.

Bu zorlu dönemde tüm hususlarda yapıcı yaklaşımlarınız ve işbirliğiniz için hepinize teşekkürlerimi yinelemek isterim.

Selam ve sevgilerimle,

–Umran

Umran S. İnan

REKTÖR

7 Mart 2020 tarihli mesaj

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlere üniversitemizin COVID-19 virüsü (Korona virüs) ile ilgili dünya genelindeki gelişmeler karşısında almakta olduğu bazı tedbirler hakkında bilgi verme amacıyla yazıyorum. Kampüste ve kampüs dışında üniversite üyelerinin sağlığı ve güvenliği bizim birinci önceliğimizdir. Şu anda kampüsümüzün hastalıktan etkilendiğine dair bir belirti olmamakla birlikte, Koç Üniversitesi Yönetimi olarak üniversitemizin konu hakkında atmakta olduğu adımları ve olası acil durumlara vereceğimiz karşılıkları koordine etmeye odaklanan bir acil durum operasyon ekibini devreye sokmuş bulunuyoruz.

Seyahat, etkinlikler ve ilgili diğer konularda almakta olduğumuz önlemleri ve tavsiyelerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Seyahat

Aşağıdaki uyarılar şu andan itibaren 30 Nisan 2020 tarihine kadar geçerlidir:

 • Üniversite destekli uluslararası seyahatler: Yukarıda belirtilen tarihe kadar öğretim üyelerimiz ve idari çalışanlarımız için tüm ülkelere üniversite destekli uluslararası seyahatleri kısıtlamaktayız. Bu durumun seyahatlerin iptali, araştırmaların yapılabileceği tarihlerin kısıtlanması ve bazı araştırmacılar için uluslararası seyahat gerektiren projelerin tamamlanması konusunda güçlükler doğurabileceğinin bilincindeyiz. Virüsün yayılmasına ek olarak, ülkeler arasındaki seyahat kısıtlamaları günden güne değişebileceğinden, yurt dışına çıktığınız takdirde Türkiye’ye dönme konusunda sıkıntılarla karşılaşmanız olasıdır.
 • Kişisel uluslararası seyahatler: Kişisel uluslararası seyahatlerin yukarıda belirtilen tarihe kadar ertelenmesini önemle tavsiye etmekteyiz. Yurt dışına yolculuk yaptığınız takdirde, dönüşünüzde 14 gün boyunca izole ortamda kalma zorunluluğunun, ayrıca dönüş hususunda havayolları veya devletlerin getirebileceği kontrolümüz dışında olan kısıtlamaların söz konusu olabileceğini lütfen göz önüne alınız.

Uluslararası seyahat kısıtlamaları

Uluslararası seyahate çıkacak tüm öğretim üyelerimiz ve idari çalışanlarımızdan seyahatlerini üniversitemize bildirerek kayıt altına aldırmalarını istiyoruz. Bu kayıt sayesinde üniversitemiz, olası bir geniş çaplı tehlikede veya gideceğiniz ülkenin durumundaki olası değişikliklerle ilgili sizinle irtibat kurabilecektir.

Buna ek olarak, 17 Şubat 2020 tarihinden bu yana üniversite destekli veya kişisel olarak yurt dışına çıkmış olan herkesin seyahat detaylarını üniversitemize kaydettirmesini talep ediyoruz.

Çin, Güney Kore, İtalya, İran veya Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından 3. Seviye Seyahat Kısıtlaması önerilen herhangi başka bir ülkeden gelen kişilerin Türkiye’ye varışlarından itibaren 14 günlük izole ortamda kalma süresini tamamlamamış olduğu takdirde kampüse girmesine izin verilmeyecektir. Bu izolasyon, hastalık belirtisi gösteren veya göstermeyen, çocuklar da dahil olmak üzere tüm bireylerle teması kapsamaktadır. Bu kural Koç Üniversitesi’ne dışarıdan gelen ziyaretçiler için de geçerlidir. 14 gün içinde ve/veya bitiminde Sağlık Merkezimize gerekli kontroller için ulaşılması gerektiğini de ayrıca belirtmek isteriz.

Hong Kong, Makao ve Japonya’daki COVID-19 vakalarının sayısı nedeniyle önümüzdeki günlerde bu ülkeler için de 14 günlük izolasyon süresinin gerekebileceğini belirtmek isteriz.

Tüm etkinliklerin ertelenmesi veya gözden geçirilmesi

Üniversitemizin tüm birimlerinden 9 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında düzenleyecekleri tüm etkinlikleri ikinci bir bildirime kadar iptal etmelerini veya ertelemelerini talep etmekteyiz.

Normal takvim içerisindeki akademik dersler yukarıda belirtilen hükme tabi olan üniversite etkinlikleri kapsamında değildir. Kampüsümüzde olası en güvenli koşulları sağlayabilmek için genişletilmiş hijyen tedbirleri almaktayız. Bu tedbirler arasında derslerin yapılacağı ortak alanlarda daha sık temizlik yapılması da yer almaktadır. Aşağıda tarif edilen önleyici hijyen pratiklerinin uygulanmasını önemle tavsiye etmekteyiz.

Genişletilmiş temizlik önlemleri ve önleyici hijyen

Üniversitemizde ortak alanlarda ve çok sayıda kişinin temas ettiği yüzeylerde daha sık temizlik yapılmasını sağlıyoruz.

 • Akademik, yemek ve yurt gibi çok sayıda kişinin kullandığı alanların temizliğinden sorumlu temizlik görevlilerimizin sayısını artırdık.
 • Toplantı odaları, ofisler, sınıflar gibi ortak kullanım alanlarında kullanılmak üzere el antiseptikleri dağıtıldı ve dağıtılmaya devam ediyor.

COVID-19 ve benzeri solunum yolu hastalıklarının yayılımının engellenmesi

COVID-19 gibi solunum yolu hastalıklarının önlenmesi için gerekenler nezle ve grip için geçerli olan önlemlerle benzerdir:

 • Hasta olduğunuzda evde kalınız.
 • Yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı durumunda hemen bir sağlık kurumuna başvurunuz.
 • Ellerinizi sabun ve suyla en az 20 saniye boyunca sıkça yıkayınız. Su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el temizleyicileri kullanınız.
 • Hapşırırken ve öksürürken ağzınızı ve burnunuzu dirsek içiyle kapatınız. Ellerinizi yıkamadan gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınınız.

COVID-19 hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hastalık konusunda Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyemiz Prof. Dr. Önder Ergönül’ün konuk olduğu videoyu izlemek için linki ziyaret ediniz.

Bu konularda herhangi bir sorunuz olduğu takdirde lütfen koronavirusyonetimmerkezi@ku.edu.tr adresine yazınız.

Derslerin ve kampüs işleyişinin devamlılığı

 • Halihazırda dersler de dahil olmak üzere normal takvim içerisindeki tüm üniversite faaliyetlerinin dönem sonuna kadar devam edeceğini ve final sınavlarının belirlenen takvime göre yapılacağını öngörmekteyiz.
 • Hasta olan veya bağışıklık sistemi baskılanmış olan tüm öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz ve çalışanlarımızdan derslere veya işe gelmemelerini talep ediyoruz.
 • Öğretim üyelerimizden ders katılımı ve sınav düzenlemeleri konusunda yukarıda bahsi edilen nedenlerle derse gelemeyebilecek öğrencilere yardımcı olacak şekilde esneklik göstermelerini rica ediyoruz.
 • Çalışmaların evden ya da alternatif mekanlarda yürütülebileceği durumlarda bu durumların evden çalışma fırsatı olarak değerlendirmesi yönünde inisiyatif kullanılmasını, evden çalışmanın mümkün olmadığı durumlarda ise yukarıda bahsi edilen önleyici hijyen önlemlerine özen gösterilmesini rica ediyoruz.

Ayrımcılık

Çin, Güney Kore, İran, İtalya gibi COVID-19 bulunan ülkelerden olan ancak buralara yakın zamanda seyahati olmayan, COVID-19 vakası ile karşılaşmayan öğrenci, akademisyen ve çalışanların Türk veya diğer uyruklu kişilerden daha fazla hastalığa yakalanma, hastalığı taşıma veya bulaştırma ihtimali bulunmamaktadır. Hastalık hakkındaki korku ve endişenin paniğe yol açmaması, belli topluluk veya milletten insanların hastalığın kaynağı ve taşıyıcısı olarak görülmemesi, Çin ve diğer Asya ülkeleri başta olmak üzere yabancı uyruklu öğrencilerimizin, akademisyenlerimizin ve çalışanlarımızın ayrımcılık konusu haline gelmemeleri için azami dikkat göstermemiz olağanüstü önemlidir.

Sürekli bilgilendirme

Üniversite yönetimi olarak olası yeni önlemler konusunda değerlendirmelerimiz sürmektedir. Güncel gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Koronavirüs Hakkında Alınacak Tedbirlere İlişkin Önerilerine ulaşabilirsiniz.

COVID-19 ve ilgili tüm konulara ilişkin sorularınızı koronavirusyonetimmerkezi@ku.edu.tr adresine iletebilirsiniz.

Virüsün kampüs işleyişine çeşitli yönlerden nasıl bir etkide bulunacağına dair çok sayıda soru olduğunu biliyoruz. Üniversite yönetimimiz bu konularda kararlar almaya devam edecek ve sizlerle sürekli olarak iletişim halinde olacaktır.

Bu zorlu dönemden geçerken hepinize anlayışınız için şimdiden en derin teşekkürlerimi iletir ve tüm hususlarda yapıcı iş birliğinizi rica ederim.

Selam ve sevgilerimle,

—Umran

Umran S. İnan

REKTÖR