GÜZ 2020 HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME – 8 Eylül 2020

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlere Rumelifeneri Kampüsümüze geri dönüş ile ilgili yazıyorum. T.C. Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK)  4 Eylül 2020 tarihinde Yeni Korona Virüs Salgınında Eğitim ve Öğretim Süreçleri ile ilgili Üniversitelere gönderdiği son yazıya istinaden, sizlerle 15 Ağustos’ta paylaşmış olduğumuz planlarımızı değiştirerek Güz Dönemi öğretimi süresince derslerimizin çevrimiçi/uzaktan (‘online/çevrimiçi’) yapılmasına karar vermiş bulunuyoruz.

Birinci önceliğimiz üniversitemizin tüm akademik ve idari kadrosunun ve öğrencilerimizin kampüslerimiz ve kampüsler dışında iken sağlığı ve güvenliği; dolayısıyla aldığımız tüm kararların ve aksiyonların odağında sizlere karşı olan sorumluluğumuzun yatmakta olduğunu belirtmek isterim.

Bu aldığımız karar ile, COVID-19 ilerleyişinin sınırlanması ve kontrol altına alınması durumunda, yüz yüze buluşmamızı sadece daha ileri bir tarihe, Bahar Dönemine, ertelediğimize inanıyoruz. 2020 Güz Dönemi için planladığımız karma seçenekleri de içeren yüz yüze öğretim/öğrenim modelimizin 2021 Bahar Dönemi için uygulayabileceğimizi umuyoruz. Doğal olarak, her türlü planımızın salgının önümüzdeki aylarda nasıl gelişeceğine doğrudan bağlı olduğunu ve Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili devlet otoritelerinin yeni önlemleri ve tavsiyelerine bağlı kalmak için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğimizi vurgulamak isterim. Kendi sağlık uzmanlarımızla salgının durumunu yakından takip etmekte, attığımız her adımı gereken özeni göstererek değerlendirmekte ve koşullar değiştiğinde hızlı ve kararlı bir şekilde uyum sağlayabilmek ve esnek olabilmek için çalışmaktayız.

Hepimiz güzel kampüsümüze geri dönmek için can atıyorduk; birçok çalışanımız Güz Dönemi hazırlıkları için kelimenin tam anlamıyla yüzlerce saat çalıştılar. Bu son dört aylık planlama çabalarımız sayesinde önümüzdeki dönemlere en iyi şekilde hazırlanmış olduk. Güzel kampüsümüze döndüğümüzde, tüm planlarımızı, yeni sistemlerimizi karma seçenekleri de içeren yüz yüze öğretim/öğrenim modelimiz ve kampüste kişi sayılarımız seyreltilmiş bir şekilde kullanmaya başlayacağız.

 

2020 GÜZ DÖNEMİ

2020/2021 Akademik Takvimimiz daha önce duyurulduğu gibi aynı şekilde devam edecektir.

Geçtiğimiz bahar döneminde olağanüstü bir dijital dönüşümü sadece iki hafta içinde tamamladık. Üniversitemizde verilen 703 dersin tamamının (%85’i gerçek zamanlı olmak üzere) Bahar Dönemi için Mart sonundan başlayarak ve Yaz Dönemi boyunca devam etmek üzere global bir salgına rağmen çevrimiçi verilebilmesini sağlamamız benim için son derece sevindirici bir gelişme oldu. Bu dönüşüm, üniversite eğitimini ve deneyimini “nesiller arası buluşma” bağlamında sürdürebilmemizi sağlayan büyük bir başarıydı.

Buna ek olarak, Temmuz ayında, eşzamanlı öğrenim yöntemleri altyapımızı ve kabiliyetlerimizi daha da güçlendirmek ve esnek karma öğretim ve öğrenim için akademik hazırlığımızı sağlamak amacıyla tüm sınıflarımızda ve öğrenim alanlarımızda üstün özelliklere sahip video kayıt teknolojisine dair önemli bir yatırım yapma sürecinde olduğumuzu sizlerle paylaşmıştım. Böylelikle, tüm öğrencilerimiz sınıflarda verilen dersleri takip ederken aynı anda diğer öğrencilerle ve öğretim üyeleriyle etkileşim kurabilecektir.

Şimdi bu çevrimiçi öğretim ve öğrenim sistemini tamamladık ve bu yeni ve son teknoloji donanımı ile derslerimizi çevrimiçi, karma veya yüz yüze olarak ve önceki dönemlerden öğrendiklerimizi temel alarak vermek için hazırız. En iyi hizmeti sunmak için teknolojiyi eğitimle birleştiren IT ve KOLT uzmanlarından oluşan yeni deneyimli bir ekip, çevrimiçi eğitim/öğretimin olabildiğince verimli ve sorunsuz verilebilmesi için çalışmaya devam edecektir.

Çevrimiçi derslerin programları üzerinde şu anda çalışılmakta olup detaylar kesinleştikçe tüm ilgililerle Eylül ayı bitmeden paylaşılacaktır.

 

DENEYSEL ARAŞTIRMALARIN VE BİLİMSEL ÇALIŞMALARIN DEVAMI

Haziran ayının sonundan beri ilgili fakülte ve personele sadece kendilerine atanan laboratuvarlara girme yetkisi verilerek sınırlı sayıda öncelikli araştırma projelerine devam etmekteydik. Aynı protokol ve kuralları uygulayarak 2020 Güz Döneminde de araştırma faaliyetlerine devam etmeyi planlıyoruz.

 

YURTLAR

Yurtlara kayıt sürecini başlatmış olmakla beraber, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) paylaştığı son yazısının ışığında, yurtlarımızı bu dönemde kapalı tutma kararını almış bulunmaktayız.

Yurt kayıtları ile ilgili detaylar öğrencilerimize bu mesajı takiben ayrıca iletilecektir.

 

AKADEMİK VE İDARİ KADRO

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) paylaştığı son yazısının ışığında, Rumelifeneri kampüsündeki idari çalışanlarımızın, 2021 Bahar Dönemi başlangıcına kadar uzaktan çalışma yapmaya devam etmesi beklenmektedir.

Uzaktan çalışma uygulamasına ilişkin prensipler ve gereklilikler için İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nün 14 Mart 2020 tarihli duyurusuna başvurmanız ve İK Direktörlüğünden bundan sonra gelecek olan duyuruları da yakından takip etmeniz gerekmektedir.

 

KAMPÜS İŞLEYİŞİNİN DEVAMLILIĞI

Kampüs operasyonları 2020 Güz Dönemi boyunca da önemli değişikliklerle ama sınırlı şekilde devam edecektir.

Her zaman olduğu gibi, yeni gelen öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz ve farklı fakülte ve birimlerdeki çalışanlarımızla sanal olarak tanışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu dönem kampüsümüzün epey farklı olmasını beklesek de 2020-2021 akademik yılını karşılama geleneklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Üniversitemiz bu zorlu dönemden geçerken fırtınalı sularda rotamızı doğru tutmak için canla başla çalışmaya devam ederken, her birinize tekrardan anlayışınız, sabrınız ve destekleriniz için teşekkür ederim.

Tedbiri lütfen elden bırakmayın, sağlığınıza dikkat edin, kendinize ve ailenize iyi bakın . . . Her şeyin normale döneceği günlerde hepinizi yine güzel kampüsümüzde görmek için sabırsızlanıyorum . . .

Selam ve sevgilerle,

 

–Umran

Umran S. İnan

REKTÖR

KOVID-19: GÜZ 2020 KAMPÜSE GERİ DÖNÜŞ HAKKINDA GÜNCELLEME - 15 Ağustos 2020

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlere Rumelifeneri Kampüsümüze geri dönüş ile ilgili önemli bilgileri ve almış olduğumuz kararlarımızı bildirmek için yazıyorum.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) yükseköğretim kurumlarındaki 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Dönemine yönelik açıklamasına istinaden, daha önce sizlerle paylaşmış olduğumuz takvimden farklı olarak, Güz Dönemini 5 Ekim 2020’de başlatmaya karar vermiş bulunuyoruz. Öğrencilerimiz, akademik ve idari çalışanlarımızın kampüse kademeli olarak gelmesi aşağıda belirtilen şekillerde planlanmaktadır.

2020 Güz Dönemi için Rumelifeneri Kampüsü’ne geri dönüşümüzün detaylarının Yükseköğretim Kurulu’nun kararlarıyla tamamen uyum içinde olacağını ve Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği önlemlere ve kendi tıp ve hukuk uzmanlarımızın tavsiyelerine kesin surette bağlı kaldığımızı ve kalacağımızı belirtmek isterim. Hala çok fazla bilinmeyenle karşı karşıya olduğumuzu ve önümüzdeki birkaç haftanın bize neler getirebileceğini öngörmenin de çok zor olduğunu belirtmek isterim. ‘Kampüse Geri Dönüş’ ekibimiz toplantılarını aynı sıklıkla yapmaya devam edecek ve sizlere güncel bilgileri ileteceğiz.

AKADEMİK TAKVİM 2020/2021

Daha önceki mesajımda detaylarını paylaştığım üzere öğrenciler kampüse iki grup halinde döneceklerdir. Yüz yüze ve çevrimiçi derslerin programları üzerinde şu anda çalışılmakta olup detaylar kesinleştikçe tüm ilgililerle Eylül başında paylaşılacaktır.

Akademik Takvim – Önemli Tarihler:

 

31 Ağustos – 4 Eylül, 2020

LYS ile Yeni Girenlerin  Kayıtları

14 Eylül, 2020

KUEPE ve İngilizce Seviye Belirleme Sınavı

29 Eylül – 4 Ekim, 2020

Ders Kayıtları

5 Ekim 2020

Güz Dönemi – Derslerin Başlaması

8 Ocak, 2020

Güz Dönemi – Derslerin Bitmesi

11 – 20 Ocak, 2021

Final Sınavları

25 Ocak – 7 Şubat 2021

Sömestre Tatili  

YURTLAR 

Uygun biçimde seyreltilmiş sayıda öğrencimizin Sağlık Bakanlığı, devlet otoriteleri ve kendi sağlık ve hukuk uzmanlarımızca önerilen önlemlere sıkı bir şekilde bağlı olarak yurtlara gelmelerine izin verilecektir.

Yurtlara dönüşün detayları öğrencilerimize güz dönemi kayıtlarının bitimi itibarıyla bildirilecektir. Öğrencilerin yurt odalarına yerleşmeleri 27 Eylül ile 4 Ekim arasında gerçekleşecektir.

AKADEMİK VE İDARİ KADRO 

Rumelifeneri Kampüsümüzde görevli tüm öğretim üyelerimiz ve çalışanlarımız 21 Eylül 2020’ye kadar evden çalışmaya devam edeceklerdir. İdari çalışanlarımızın seyreltilmiş bir şekilde haftalık rotasyon ile karma bir çalışma programı çerçevesinde ofislerine geri dönmeleri planlanmaktadır.

Önemli Adımlar

İnsan Kaynakları Direktörlüğümüz, çalışan sayımız ve kampüs içi ve dışından yapılabilecek görevleri baz alarak vardiyalar ve/veya rotasyonlar oluşturmak için Birim Yöneticileri ve Dekanlardan önemli bilgileri toplayacaklardır. Bu bilgileri toplamak ile ilgili ayrı bir mesaj sizlerle önümüzdeki günlerde paylaşılacaktır.

KAMPÜS İŞLEYİŞİNİN DEVAMLILIĞI 

1 Kasım 2019 tarihinde duyurulan ‘2020 Yılı Ortak İzin Uygulaması’na istinaden, 2020 yılında ana kampüs ve diğer yerleşkelerimizin (Koç Üniversitesi Hastanesi hariç) kapalı olacağı ortak izin tarihleri 20 Ağustos Perşembe ve 30 Ağustos Pazar 2020 (11 takvim günü) olarak belirlenmiştir ve tüm akademik ve idari çalışanlarımıza yıllık izin tanımlaması merkezi olarak yapılacaktır.

Rumelifeneri kampüsüne dönüşümüzün detaylarını tamamlamak için çalışıyor ve Eylül ayı başında düzenleme ve tavsiyelerimizi sizlerle paylaşmayı hedefliyoruz. Akademik dönemimiz başlamadan önce KOVID-19 ortamında korunma ilkeleri, sağlık ve güvenlik protokolleri hakkında detaylı bilgiler sizlere iletilmeye hazır olacaktır.

Planlarımızın salgının önümüzdeki haftalarda nasıl gelişeceğine doğrudan bağlı olduğunu ve Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili devlet otoritelerinin yeni önlemleri ve tavsiyelerine bağlı kalmak için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğimizi bir kez daha vurgulamak isterim. Kendi sağlık uzmanlarımızla salgının durumunu yakından takip etmekte, attığımız her adımı gereken özeni göstererek değerlendirmekte ve koşullar değiştiğinde hızlı ve kararlı bir şekilde uyum sağlayabilmek ve esnek olabilmek için çalışmaktayız.

Üniversitemiz bu zorlu dönemden geçerken fırtınalı sularda rotamızı doğru tutmak için canla başla çalışmaya devam ederken, her birinize tekrardan anlayışınız, sabrınız ve destekleriniz için teşekkür ederim.

Selam ve sevgilerimle,

—Umran
 
Umran S. Inan
REKTÖR

COVID-19: GÜZ 2020 KAMPÜSE GERİ DÖNÜŞ

Değerli Koç Üniversiteliler, 

Sizlere 19 Haziran 2020 tarihli mesajımı takiben, Rumelifeneri Kampüsümüze geri dönüş ile ilgili güncel önlemlerimiz ve tavsiyelerimizi bildirmek için yazıyorum.

Vermiş olduğumuz bazı kararları bu noktada sizlerle paylaşmak istiyorum.

Tüm kararlarımızın dikkatle müzakere edilmiş, daha küçük gruplar arasında tartışılmış ve kampüse geri dönüşe dair çeşitli senaryolar kapsamlı biçimde analiz edilip, incelendikten sonra en uygun senaryonun seçilmiş olduğunu, bu değerlendirmeleri yaparken de öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz ve çalışanlarımızın sağlığının ve güvenliğinin bizim için her zaman birinci öncelik olduğunu göz önünde bulundurmanızı isterim.

2020 GÜZ DÖNEMİ

19 Haziran tarihli önceki mesajımda, 2020 Güz Dönemi başlangıç tarihinin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) verecekleri nihai kararlara bağlı olduğunu belirtmiştim. Akademik takvimimizi henüz son haline getirmedik, lakin Güz Dönemini 28 Eylül 2020’de başlatmaya karar vermiş bulunuyoruz.

2020 Güz Dönemi için Rumelifeneri Kampüsü’ne geri dönüşümüzün detaylarının Yükseköğretim Kurulu’nun kararlarıyla tamamen uyum içinde olacağını ve Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği önlemlere ve kendi tıp ve hukuk uzmanlarımızın tavsiyelerine kesin surette bağlı kaldığımızı ve kalacağımızı belirtmek isterim.

Geçtiğimiz bahar döneminde olağanüstü dijital bir dönüşümü sadece iki hafta içinde tamamladık. Üniversitemizde verilen 703 dersin tamamının (%85’i gerçek zamanlı olmak üzere) Bahar Dönemi için Mart sonundan başlayarak ve Yaz Dönemi boyunca devam etmek üzere global bir salgına rağmen çevrimiçi verilebilmesini sağlamamız benim için son derece sevindirici bir gelişme oldu. Bu dönüşüm, üniversite eğitimini ve deneyimini “nesiller arası buluşma” bağlamında sürdürebilmemizi sağlayan büyük bir başarıydı. Üniversitemizde eğitimi sürdürmek için sabırla çalışan öğretim üyelerimizi, öğrenmek için büyük çaba harcayan öğrencilerimizi ve bu dönüşümü olabildiğince kolay ve sancısız geçirmemize yardımcı olan çalışanlarımızı içtenlikle kutluyorum. Bu başarının bir göstergesi olarak da tüm derslerimiz için Bahar dönemi ortalama öğrenci değerlendirmelerinin “çok iyi” ile “mükemmel” arasında olduğunu gördük.

Bunun yanında, eşzamanlı öğrenim yöntemleri altyapımızı ve kabiliyetlerimizi daha da güçlendirmek ve esnek karma öğretim ve öğrenim için akademik hazırlığımızı sağlamak için tüm sınıflarımızda ve öğrenim alanlarımızda üstün özelliklere sahip video kayıt teknolojisine dair önemli bir yatırım yapma sürecindeyiz. Böylelikle, tüm öğrencilerimiz sınıflarda verilen dersleri takip ederken aynı anda diğer öğrencilerle ve öğretim üyeleriyle etkileşim kurabilecek. Koç Üniversitesi’nin bu çevrimiçi öğretim ve öğrenim yatırımları sayesinde gelecekte olabilecek başka dönemsel kapanmalara kesinlikle hazır olmasını da sağlamış oluyoruz.  

Öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimiz için olası en iyi eğitim deneyimini ve tüm üniversitemiz için halk sağlığı ve güvenlik protokollerinin uygulanmasını sağlamayı amaçlayan bu yeni yatırımla birlikte, öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz ve çalışanlarımızın kampüse ne şekilde döneceğine dair bir tablo oluşturmaktayız.

Bu suretle, karma seçenekleri de içeren yüz yüze öğretim/öğrenim modelimizin 2020 Güz Döneminde aşağıda belirtildiği şekilde olmasına karar verilmiştir: 

·       Öğrenciler kampüse iki grup halinde dönecek: Her hafta, bir grup dersleri yüz yüze takip ederken diğer grup çevrimiçi olarak takip edecek. Gruplar ayrıca sabah ve öğleden sonra oturumlarına bölünecek. Ertesi hafta gruplar yöntemlerini değiştirecekler. Böylelikle her öğrenci bir hafta kampüste yüz-yüze ders alırken bir sonraki hafta dersleri eş zamanlı ve çevrimiçi olarak takip edebilecek. 
·       Derslerin büyük bölümü oturma kapasitesi uygun biçimde azaltılmış dersliklerde yapılacak. Kısıtlı miktarda ders ise sadece çevrimiçi olarak verilecek.
·       Ders saatleri programları tüm öğrencilerin dersleri yüz yüze veya çevrimiçi olarak senkron bir şekilde takip edebileceği şekilde düzenlenecek.
·       Bu model, öncelikli olarak lisans öğrencilerimiz için geçerli olacak. Çalışmaları ve araştırmaları daha büyük ölçüde kampüsteki faaliyetlerine bağlı olan lisansüstü öğrencilerimizin kampüse daha sonra belirleyeceğimiz bir vardiya ve/veya rotasyon sistemiyle dönmeleri mümkün olabilir.

Yüz yüze ve çevrimiçi derslerin programları üzerinde şu anda çalışılmakta olup detaylar kesinleştikçe tüm ilgililerle Eylül başında paylaşılacak.

YURTLAR

Uygun biçimde seyreltilmiş sayıda öğrencimizin Sağlık Bakanlığı, devlet otoriteleri ve kendi sağlık ve hukuk uzmanlarımızca önerilen önlemlere sıkı bir şekilde bağlı olarak yurtlara gelmesine izin verilecek.

Yurtlara dönüşün detayları öğrencilerimize bu mesajdan kısa süre sonra iletilecek. Ancak şu anda, ikametleri İstanbul dışında olan tüm öğrencilerimizi ve İstanbul’da ikamet eden öğrencilerimizin de pek çoğunu yurtlarımıza yerleştirebilir durumda olduğumuzu söyleyebiliriz. 

AKADEMİK VE İDARİ KADRO

Rumelifeneri Kampüsümüzde görevli tüm öğretim üyelerimiz ve çalışanlarımız Eylül 2020’den itibaren ofislerine gelebilmeye başlayacaklar. 

Kampüs yoğunluğunu azaltmak için aynı anda kampüste bulunan çalışan sayımızı seyreltmeyi hedefleyeceğiz. İnsan Kaynakları Direktörlüğümüz, çalışan sayımız ve kampüs içi ve dışından yapılabilecek görevleri baz alarak vardiyalar ve/veya rotasyonlar oluşturma üzerine çalışıyor. Haftalık rotasyon ile karma bir çalışma programı uygulamayı planlıyoruz.

Üniversite çalışanlarımızın Rumelifeneri Kampüsü’ne ne şekilde geri döneceği ve çalışmalarımızı bu yeni koşullar altında ortak sağlığımızı ve güvenliğimizi koruyarak ne şekilde sürdüreceğimize dair detaylar sizlere Eylül ayına kadar aktarılacak.

KAMPÜS İŞLEYİŞİNİN DEVAMLILIĞI 

Üniversite ile ilişkili eğitimler, konferanslar, sempozyumlar, çalıştaylar, seminerler de dahil olmak üzere Üniversite ile ilişkili ve Üniversite tarafından onaylanan ve desteklenen tüm uluslararası seyahatlerin Güz Dönemi 2020’nin sonuna kadar iptal edilmiş olduğunu sizlere önceki bildirimimizden hatırlatmak isterim.

Kampüs operasyonları, açık olan az sayıda araştırma laboratuvarındaki sınırlı sayıda araştırmacı ve çevrimiçi yapılacak olan lisans öğrenci Tanıtım Dönemi için Temmuz ve Ağustos aylarının bir kısmında kampüste bulunması gereken küçük bir grup dışında Yaz Dönemi boyunca önemli değişikliklerle ama sınırlı şekilde devam edecektir. 

Sonbahar Dönemi boyunca kampüs nüfusunun ve yoğunluğunun önemli ölçüde seyrelmesi ile birlikte yemek, servis hizmetleri, spor tesisleri ve sunulan tüm diğer hizmetlerde değişikliklere gidilecektir. Bunların detaylarını sizlerle Eylül ayının başında paylaşmayı planlıyoruz. 

Sınıflarda ve toplu alanlarda havalandırma koşulları dahil riski en aza indirmek için sağlık otoriteleri tarafından duyurulan gerekli tüm tedbirler alınacaktır. Rumelifeneri Kampüsümüz, penceresiz sınıflarda ve alanlarda bile sürekli temiz hava girişine izin vererek, tüm sınıfları diğer sınıflardan izole bir şekilde dışarıdan doğrudan temiz hava ile havalandırabileceğimiz bir sisteme sahiptir.  

Planlarımızın salgının önümüzdeki aylarda nasıl gelişeceğine doğrudan bağlı olduğunu ve Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili devlet otoritelerinin yeni önlemleri ve tavsiyelerine bağlı kalmak için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğimizi vurgulamak isterim. Kendi sağlık uzmanlarımızla salgının durumunu yakından takip etmekte, attığımız her adımı gereken özeni göstererek değerlendirmekte ve koşullar değiştiğinde hızlı ve kararlı bir şekilde uyum sağlayabilmek ve esnek olabilmek için çalışmaktayız. 

Mayıs ayının başından beri haftada iki kez iki saatlik toplantılarda bir araya gelmekte olan ‘Kampüse Geri Dönüş’ ekibimiz, toplantılarını Sonbahar Dönemi boyunca da sürdürecek. 

Bu zorlu dönemden geçerken her birinize anlayışınız, sabrınız ve destekleriniz için teşekkür ederim. 

Hepinize sağlıklı bir yaz dilerim.

Selam ve sevgilerimle,

—Umran 

Umran S. İnan
REKTÖR

19 Haziran 2020 Kampüse Geri Dönüş – Faz 1

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlere 21 Mayıs 2020 tarihinde paylaşmış olduğum mesajımı takiben, Rumelifeneri kampüsümüze geri dönüş ile ilgili güncel önlemler ve tavsiyelerimizi bildirmek için yazıyorum.

Kuruluşunu size daha önceki mesajımda bildirdiğim ‘Kampüse Geri Dönüş’ ekibimize bu süreçleri daha doğru ve bütünleşik yönetmek ve en sağlıklı kararları almak adına kampüs koşullarını bilen Üniversite içi uzmanlardan oluşan “Sağlık Kurulu” ve “Hukuk Kurulu” alt kurullarımız da eklenmiştir. 

‘Kampüse Geri Dönüş’ ekibimiz aşamalı bir dönüş için alternatif senaryolar üzerinde şu anda çalışmaktadır ve aşağıda ilk önceliğimiz olan laboratuvarlarımızda deneysel araştırma ve bilimsel çalışmalarımızın tekrar başlaması olan 1. Faz ile ilgili detayları ve kararlarımızı bulabilirsiniz.

 Ayrıca çalışanlarımızın iş ve tatil planlarını vakitlice yapabilmelerini sağlamak için Yaz Dönemi 2020 ile ilgili aldığımız kararları da aşağıda bulabilirsiniz.

 En son olarak da sizinle Güz Dönemi 2020 ile ilgili aldığımız öncelikli kararları paylaşmak isterim.

 Laboratuvarlarımızda Deneysel Araştırmaların ve Bilimsel Çalışmaların Tekrar Başlaması

Sizinle daha önce paylaştığım üzere Koç Üniversitesi öğretim üyeleri, öğrencileri ve çalışanları  doğrudan COVID-19 problemlerini hedefleyen çalışmalar gerçekleştirmekteler.  Eğitim ve araştırma misyonumuzun sürekliliğini sağlamak için de önemli bir ivme kazanmış olan bu projelere ve bir çok başka daha önceden başlamış ve/veya planlanmış olan deneysel bazlı laboratuvar araştırmalarımıza devam etmeliyiz.  Buna istinaden, ilgili fakülte ve personele sadece kendilerine atanan laboratuvarlara girme yetkisi verilerek 1 Temmuz 2020’den daha geç olmamak üzere sınırlı sayıda öncelikli araştırma projelerine devam edebileceğiz. Tüm ekiplerimiz, kampüse geri dönenlerin güvenliğini ve sağlığını sağlamak için özenle ve özveri ile çalışırken, eş zamanlı olarak gerekli programları, eğitimleri ve teknik altyapıyı hazırlıyorlar.

Akademik ve İdari Kadro

Rumelifeneri kampüsündeki tüm akademik ve idari çalışanlarımızın, Eylül ayı başlangıcına kadar uzaktan çalışma yapmaya devam etmesi beklenmektedir. Görevinin getirdiği zorunluluk nedeniyle fiziki olarak çalışma yerinde bulunması gereken çalışanlarımız görevlerine aynı şekilde ve gerekli olan durumlarda devam edecektir.

Uzaktan çalışma uygulamasına ilişkin prensipler ve gereklilikler için İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nün 14 Mart 2020 tarihli duyurusuna başvurabilirsiniz.

1 Kasım 2019 tarihinde duyurulan ‘2020 Yılı Ortak İzin Uygulaması’na istinaden, 2020 yılında kampüs ve lokasyonlarımızın (Koç Üniversitesi Hastanesi hariç) kapalı olacağı ortak izin tarihleri 20 Ağustos Perşembe ve 30 Ağustos Pazar 2020 (11 takvim günü) olarak belirlenmiştir ve tüm akademik ve idari çalışanlarımıza yıllık izin tanımlaması merkezi olarak yapılacaktır.

Kampüs İşleyişinin Devamlılığı

16 Mart 2020 tarihindeki duyurumuza istinaden kampüs operasyonları sınırlı şekilde devam edecektir.

Seyahat 

Üniversite ile ilişkili ve Üniversite tarafından onaylanan ve desteklenen tüm yurt-dışı seyahatler Güz Dönemi 2020’nin sonuna kadar iptal edilmiştir; bu seyahatler üniversite ile ilişkili tüm eğitimleri, konferansları, sempozyumları, çalıştayları, seminerleri kapsamaktadır.

Çalışanlarımızın kişisel seyahatlerine istinaden Sağlık Bakanlığı ve ilgili makamların seyahat ile ilgili tüm önleyici tedbirleri ve yönlendirmeleri takip etmelerini de önemle tavsiye ederiz.

Güz Dönemi 2020

YÖK’den gelecek kararlar doğrultusunda Güz Dönemi 2020’de kampüste yüz yüze eğitim ile ilgili planlarımız ve çalışmalarımız başlamış ve devam etmektedir; herkes için farklı aşamalı kampüse dönüş için alternatif senaryolar üzerinde çalışılmakta ve Temmuz ayı sonuna kadar da bir yol haritası hazırlanması planlanmaktadır. Konu ile ilgili ayrıntılar ve kararlar sizlerle vakitlice paylaşılacaktır.

Ek olarak T.C. Sağlık Bakanlığı, ilgili diğer devlet kurumları ile kendi hukuk ve sağlık kurulumuzdan gelecek öneri ve düzenlemelere sıkı bir şekilde bağlı kalarak yurtlarımızı da açabilmeyi planlıyoruz ve bu konuda sizlere yine vakitlice bilgilendirme yapacağız.

Güz Dönemi 2020 başlangıç tarihi ve yeni akademik takvim ÖSYM ve YÖK tarafından Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ve takiben tanıtım ve tercih dönemi ile yeni kayıt tarihlerinin açıklanmasına birebir bağlıdır.

Hâlâ birçok belirsizliklerle karşı karşıya olduğumuz bu dönemde, attığımız her adımı gereken özeni göstererek değerlendirebileceğimiz ve koşullar değiştiğinde hızlı ve kararlı bir şekilde uyum sağlayabilmemiz ve esnek olabilmemiz için kısa vadeli planlar yapabiliyoruz. 

Yapıcı yaklaşımlarınız, sabrınız ve desteğiniz için hepinize teşekkür ederim.

Selam ve sevgilerimle,

–-Umran

Umran S. İnan

REKTÖR

21 Mayıs 2020 Koç Üniversitesi Yaz Dönemi Hakkında

21 Mayıs 2020 Koç Üniversitesi Yaz Dönemi Hakkında

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlerle 8 Mayıs tarihinde gerçekleştirdiğimiz Genel Kurul Toplantısında paylaşıldığı üzere, birincil sorumluluğu, tüm üniversite operasyonlarının etkin ve güvenli bir şekilde normale dönmesini sağlamak ve yürütmek olan ‘Kampüse Geri Dönüş’ ekibini oluşturmuş bulunuyoruz. Bu ekip, hali hazırdaki durumumuzdan kampüse dönmeye kademeli ve aşamalı geçişler yapmak için ayrıntılı ve planlı yol haritalarını çeşitli fakülteler ve diğer birimlerle birlikte çalışarak hazırlamaktadır.

Kampüslerimiz ve kampüsler dışında üniversite çalışanlarının sağlığı ve güvenliği bizim birinci önceliğimizdir. Dolayısıyla, aldığımız tüm kararların ve aksiyonların odağında sizlere karşı olan sorumluluğumuz yatmaktadır.

Bu bağlamda aldığımız ilk karara istinaden yaz dönemi öğretimi süresince derslerimiz (Tıp Fakültesi Intern Programı ve Hemşirelik Fakültesi Yaz Uygulama Dersleri dışında) çevrimiçi/uzaktan (‘online/remote’) yapılacaktır.

Planımızın bir sonraki adımı, araştırma laboratuvarlarımızdaki deneysel araştırmaların ve bilimsel çalışmaların sınırlı ve kontrollü bir şekilde tekrar başlayabilmesidir. Koç Üniversitesi öğretim üyeleri, öğrencileri ve çalışanları, 42’den fazla araştırma projesi ile doğrudan COVID-19 problemlerini hedefleyen çalışmalar gerçekleştirmekteler ve eğitim ve araştırma misyonumuzun sürekliliğini sağlamak için de önemli bir ivme kazanmış olan bu projelere ve bir çok başka deneysel bazlı laboratuvar araştırmalarımıza devam etmeliyiz. ‘Kampüse Geri Dönüş’ ekibi COVID-19 virüsüne dair son durumu devamlı değerlendirmektedir ve araştırma laboratuvarlarımızı açabilme kararı ancak COVID-19 ile ilgili durumdaki değişimlerle beraber Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), T.C. Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer devlet kurumlarından gelecek öneri ve düzenlemeler çerçevesinde verilebilecektir.

Rumelifeneri kampüs operasyonlarımız ile ilgili diğer konulara gelince, tüm akademik ve idari çalışanlarımızın Rumelifeneri kampüsümüze geri dönüşü ile ilgili değerlendirmemiz 15 Haziran 2020 tarihinden sonra oluşturulacak ve ülkemizdeki gelişmeler ile ilgili devlet kurumlarından gelecek öneri ve düzenlemelere bağlı olarak yapılacaktır. Dolayısıyla, tüm akademik ve idari çalışanlarımızın, yeni bir karara kadar, uzaktan çalışmaya devam etmesi beklenmektedir. Rumelifeneri kampüsümüze dönüş için kesin bir tarih konusunda herhangi bir karar alınmamıştır; ancak aşamalı bir dönüş için alternatif senaryolar üzerinde şu anda çalışılmaktadır. Konu ile ilgili ayrıntılar ve kararlar sizlerle vakitlice paylaşılacaktır.

Normalleşmeye yönelik olarak Akademik Takvim doğrultusunda Güz dönemimiz ile ilgili planlarımız ve çalışmalarımız da başlamış ve devam etmektedir; bu konuda ilerleyen günlerde daha ayrıntılı bilgilendirmeler sizlerle paylaşılacaktır.

Bu zor günlerin de geçeceğini biliyor; hepinizin yardımıyla, bu zor dönemden daha güçlü bir kurum olarak çıkacağımıza inanıyorum.

Selam ve sevgilerimle,

–-Umran

Umran S. İnan
REKTÖR

26 Mart 2020 Korona Virüs Hakkında Güncel Duyuru

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlere tüm öğrenciler, akademik ve idari kadro, kampüs operasyonları ve ilgili diğer konulardaki güncel önlemler ve tavsiyelerimizi bildirmek için yazıyorum.

Öğrenciler ve Araştırmacılar

Bu hafta itibarıyla Tıp Fakültemizde başlayan çevrimiçi/uzaktan (‘online/remote’) eğitim, 30 Mart 2020 Pazartesi günü tüm fakülte ve bölüm derslerimiz için de geçerli olacak ve Yüksek Öğretim Kurulu’ndan gelecek yeni bir karara kadar bu şekilde devam edecektir.

KOLT, IT ve VPAA uzaktan eğitim ve öğretim hakkında bilgi ve açıklamaları sizlerle paylaştı. Tüm öğrencilerimizi ve öğretim üyelerimizi bu dönemde birbirleriyle sıkı bir diyalog kurmaya davet ediyor ve dersleri en iyi şekilde öğretme/takip etme yollarını kullanmaya çağırıyorum. Çevrimiçi/uzaktan öğrenme ve öğretmeyle ilgili tüm sorularınız için lütfen yeni oluşturulan web sayfamıza bakınız.

Bu karar tüm ön lisans, lisansüstü ve doktora öğrencilerini, doktora sonrası araştırmacıları ve araştırmacı asistanlarını da kapsamaktadır.

Akademik ve İdari Kadro

Tüm akademik ve idari çalışanlarımızın, Yüksek Öğretim Kurulu’ndan gelecek yeni bir karara kadar, uzaktan çalışma yapmaya devam etmesi beklenmektedir. Görevinin getirdiği zorunluluk nedeniyle fiziki olarak çalışma yerinde bulunması gereken çalışanlarımız görevlerine aynı şekilde devam edecektir.

Uzaktan çalışma uygulamasına ilişkin prensipler ve gereklilikler için İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nün 14 Mart 2020 tarihli duyurusuna başvurabilirsiniz.

Kampüs İşleyişinin Devamlılığı

Rumelifeneri Kampüsü, öğrenci, öğrenci aileleri ve öğrenci misafirlerinin girişine kapalı olacaktır. 17 Mart 2020 tarihindeki duyurumuza istinaden kampüs operasyonları sınırlı şekilde devam etmektedir.

Lütfen e-postalarınızı sıkça kontrol edin ve web sitemizi düzenli olarak takip edin.

Daha önce sizinle paylaştığımız COVID-19 korunma yöntemleri ve sosyal uzaklaşma konusundaki mesajımızı da hatırlatmak isteriz.

Bir çok belirsizliklerle dolu geçirdiğimiz bu dönemde göstermiş olduğunuz anlayış ve sabır için her birinize teşekkür ediyorum. Hala çok fazla bilinmeyenle karşı karşıyayız ve önümüzdeki birkaç haftanın bize neler getirebileceğini öngöremiyoruz. Bütün bunlara rağmen, hepinizin yardımıyla, eğitim ve araştırma misyonumuzun devamlılığını sağlamaya devam edeceğimize ve bu zor dönemden daha güçlü bir kurum olarak çıkacağımıza inanıyorum.

Selam ve sevgilerimle,

–-Umran

Umran S. İnan
REKTÖR

19 Mart 2020 Derslerin “Online” olarak başlaması

Değerli Koç Üniversiteliler,

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) en son kararına istinaden, 30 Mart 2020 Pazartesi günü tüm dersler için çevrimiçi/uzaktan (‘online/remote’) eğitime (23 Mart 2020’de başlayacak olan Tıp Fakültemiz hariç) başlayacağız ve bir sonraki duyuruya kadar bu şekilde devam edeceğiz.

Akademik takvim ile ilgili değişiklikler ve 8 Mayıs 2020 haftası için planlanan son ödev ve sınavların zamanlaması üzerinde ekiplerimiz hali hazırda çalışmaktadır ve bu konuda sizinle irtibatta olacağız.

KOLT uzaktan eğitim ve öğretim hakkında bilgi ve açıklamalar hazırlamaktadır; çevrimiçi (‘online/remote’) dersleri nasıl öğreteceğiniz/takip edeceğiniz konusunda ayrı bir duyuru alacaksınız.

Aldığımız bu tedbirler ve attığımız adımlar, akademik faaliyetlerimizin doğal akışını hepimiz için değiştirecektir. Ancak, benzeri görülmemiş bir dönemden geçiyoruz ve bu sürecimizi en iyi şekilde sürdürebilmek ve Bahar dönemimizi başarılı bir şekilde bitirebilmek için yeni şartlara gerekli uyumu sağlamak zorundayız.

KOLT, Suna Kıraç Kütüphanesi, VPAA ve IT koordinasyonuyla derslerinizi verebileceğinizden/takip edebileceğinizden eminim.

Doğal olarak çoğunuzun birçok sorusu olacak. Bu duyuru ile ilk düzenlememizi sizlerle paylaşıyoruz; takiben VPAA ve Fakülte Dekanlarınızdan, KOLT, Suna Kıraç Kütüphanesi ve IT’den ilgili duyuruları alacaksınız. Lütfen e-postalarınızı sıkça kontrol edin ve web sitemizi düzenli olarak takip edin.

Daha önce sizinle paylaştığımız COVID-19 korunma yöntemleri ve sosyal uzaklaşma konusundaki mesajımızı da hatırlatmak isteriz.

Selam ve sevgilerimle,

–-Umran

Umran S. İnan
REKTÖR

16 Mart 2020 tarihli mesaj

Değerli Koç Üniversiteliler,
 
Sizlere 13 Mart 2020’de paylaşmış olduğum mesajımı takiben, öğrenciler, akademik ve idari kadro, kampüs operasyonları ve ilgili diğer konulardaki güncel önlemler ve tavsiyelerimizi bildirmek için yazıyorum.
 
Her duyurunun tüm metnini okuduğunuzdan emin olmanızı özellikle rica ederim; böylece her bir düzenlememizin, önerilerimizin ve güncellemelerimizin tüm ayrıntılarından haberdar olabilirsiniz.
 
Öğrenciler ve Araştırmacılar
 
Bu kısımda, Yüksek Öğretim Kurulu’ndan gelecek yeni bir karara kadar, bu konu ile ilgili güncellediğimiz tavsiyelerimizi paylaşıyorum.
 
Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) aldığı 3 haftalık tatil kararı tüm ön lisans, lisansüstü ve doktora öğrencilerini, doktora sonrası araştırmacıları ve araştırmacı asistanlarını da kapsamaktadır.
 
Şu anda kampüste bulunmayan öğrencilerin bu tatil dönemi bitene kadar kampüse geri dönmemeleri gerekmektedir.
 
Kampüste yaşayan ve ikametleri Türkiye’de olan öğrencilerimizin eve gitmeleri ve bu tatil dönemi bitene kadar kampüse geri dönmemeleri gerekmektedir.Kampüste kalmayı seçen veya evlerine geri dönemeyen uluslararası ve/veya değişim programı öğrencileri, kampüs operasyonlarının sınırlı şekilde devam edeceğini bilmelidir. Bu konuda bilgilendirme ayrı bir duyuruda yapılacaktır. 
 
Bu tatil dönemi sırasında yurt dışına seyahat edecek uluslararası öğrencilerimiz de izolasyon (lütfen aşağıdaki tavsiyelerimize bakınız) ve/veya Türkiye’ye döndüklerinde Türk Hükümeti tarafından seyahat konusunda alınabilecek diğer önlemlere ve kısıtlamalara tabi olacaklarını unutmamalıdırlar.
 
Akademik ve İdari Kadro
 
Bu kısımda bu konu ile ilgili güncellediğimiz tavsiyelerimizi paylaşıyorum.
 
Tüm akademik ve idari çalışanlarımızın 17 Mart 2020’den itibaren iki hafta süre ile (on iki gün) uzaktan çalışma  yapması beklenmektedir. Birimlerimizde görevinin getirdiği zorunluluk nedeniyle fiziki olarak çalışma yerinde bulunması çalışanların isimlerinin, Birim Yöneticileri tarafından İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nün covid19uzaktancalisma@ku.edu.tr adresine bildirilmesi gerekmektedir. 
 
Uzaktan çalışma uygulamasına ilişkin prensipler ve gereklilikler için İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nün 14 Mart 2020 tarihli duyurusuna başvurabilirsiniz.
 
Kampüs İşleyişinin Devamlılığı
 
17 Mart 2020 itibariyle kampüs operasyonları sınırlı şekilde devam edecektir. Bu konuda bilgilendirme ayrı bir duyuruda yapılacaktır.
 
Korunma Yöntemleri
 
Enfeksiyon hastalıkları konusunda dünyanın en saygın bilim insanlarından biri olan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyemiz Prof. Dr. Önder Ergönül’ün yeni görüş ve önerilerini izlemek için linki ziyaret ediniz.
 
Hastalıktan korunmak için lütfen sizinle paylaştığımız önerilerimizi takip ediniz.

Sosyal Uzaklaşma

Hepinizi sosyal uzaklaştırma kavramını benimsemeye ve önlemlerini uygulamaya teşvik ediyoruz. Sosyal uzaklaşma, kalabalık ortamlardan, toplu etkinliklerden kaçınmak, mümkün olduğunda diğerlerine olan mesafeyi (en az bir metre) korumak anlamına gelir. 
 
Sizinle daha önce paylaştığımız gibi,

 • Üniversitemizde 10 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek tüm etkinliklerin iptal edildiğini veya ertelendiğini hatırlatmak isteriz.
 • T.C. Sağlık Bakanlığı özellikle sosyal uzaklaşma ile hastalık riskini en aza indirme konusunda öneriler getirmiştir. Bu önerileri gözden geçirmenizi rica ediyoruz.

 
İzolasyon Süreci
 
Sizinle daha önce paylaştığımız gibi, geçtiğimiz 14 gün içinde herhangi bir ülkeye seyahat (üniversite destekli veya kişisel) etmiş olan veya yakın bir zamanda herhangi bir ülkeye seyahat edecek olan tüm öğretim üyelerimiz, çalışanlarımız ve öğrencilerimize Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği önlemler uyarınca Türkiye’ye giriş yaptıkları tarihten itibaren 14 günlük izolasyon sürecini tamamlamalarını tavsiye ediyoruz.
 
Eğer bu durum sizin için geçerli ise, 14 günlük süreyi evinizde geçirmeniz ve 14 gün boyunca da insanlarla irtibattan kaçınmanız tavsiye edilmektedir.
 
Eğer yurtta kalıyorsanız, derhal Sağlık Merkezimize gitmenizi ve 14 günlük izolasyon süresince evde kalmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer evinize gitmek isterseniz, Üniversitemiz size seyahatiniz konusunda her türlü yardım ve desteği sunmaya hazırdır. Bu konuda fakültenizin Dekanlık Ofisi veya Enstitünüz ile irtibata geçiniz.
 
Değerlendirmelerimizin Devamı

Koç Üniversitesi acil durum operasyon ekibi COVID-19 virüsüne dair son durumu devamlı değerlendirmekte ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK), T.C. Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer devlet kurumlarının öneri ve düzenlemelerini takip etmektedir.
 
Tüm sorularınızı ve geri bildirimlerinizi koronavirusyonetimmerkezi@ku.edu.tr adresine iletebilirsiniz. Tüm sorulara yanıt vermek ve sizlere güncel bilgiler sunmak için mümkün olduğunca hızlı çalışıyoruz.
 
Düzenleme ve önlemlerimizi neredeyse günlük olarak değiştirmemiz gerektiğinden anlayışınız ve sabrınız için her birinize teşekkür ediyorum.
 
İşbirliğiniz için hepinize ve özellikle de Üniversite olarak korona virüse karşı aldığımız tüm tedbirlerin oluşturulması ve uygulanması için gece gündüz çalışan pek çok çalışanımıza teşekkür ederim.
 
Selam ve sevgilerimle,
 
–-Umran
 
Umran S. İnan
REKTÖR

13 Mart 2020 tarihli ikinci mesaj

13 Mart 2020 tarihli ikinci mesaj

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlere bu sabah (13 Mart 2020) paylaşmış olduğum mesajımı takiben, Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) koronavirüse karşı aldığı yeni tedbirlere istinaden akademik dersler, kampüs operasyonları ve ilgili diğer konulardaki güncel önlemler ve tavsiyelerimizi bildirmek için yazıyorum.

Akademik Dersler

16 Mart 2020 Pazartesi gününden başlayarak 3 hafta boyunca ve bir sonraki duyuruya kadar Koç Üniversitesi kampüslerinde hiçbir akademik ders düzenlenmeyecektir.

Bu karar, 3 hafta boyunca ‘online’ dersler de dahil olmak üzere, hiçbir ders-bazlı eğitim olmayacağı anlamına gelmektedir.

2019-2020 Akademik Takviminde 6-10 Nisan olarak belirlenen Bahar Tatili, bu 3 haftalık döneme alınmıştır. Akademik takvim ile ilgili değişiklikler üzerinde ekiplerimiz hali hazırda çalışmaktadır ve bu konuda sizinle irtibatta olacağız.

Sizinle daha önce paylaştığımız gibi, üniversitemizde 10 Mart-30 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek tüm etkinliklerin iptal edildiğini veya ertelendiğini hatırlatmak isteriz.

Öğrenciler

Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) aldığı tatil kararı tüm ön lisans, lisans düzeyindeki staj, intörnlük ve uygulamalı eğitimlere devam eden öğrencileri kapsadığı gibi, tıpta, diş hekimliğinde ve eczacılıkta uzmanlık öğrencileri hariç tüm lisansüstü öğrencilerini kapsamaktadır.

Şu anda kampüste bulunmayan öğrencilerin bu tatil dönemi bitene kadar kampüse geri dönmemeleri gerekmektedir. Ancak, kampüsteyseniz ve evinize dönemiyorsanız, yönlendirme ve yardım için lütfen Dekanlık Ofisiniz veya Enstitünüz ile iletişime geçiniz.
Kampüste yaşayan öğrencilerimizin mümkünse eve gitmelerini ve bu tatil dönemi bitene kadar kampüse geri dönmemelerini tavsiye ediyoruz.
Kampüste kalmayı seçen veya evlerine geri dönemeyen öğrenciler, kampüs operasyonlarının her zamanki gibi devam ettiğini bilmelidir.

Bu tatil dönemi sırasında yurt dışına seyahat edecek uluslararası öğrencilerimiz de diğer öğrencilerimiz gibi izolasyon (lütfen aşağıdaki tavsiyelerimize bakınız) ve/veya Türkiye’ye döndüklerinde Türk Hükümeti tarafından seyahat konusunda alınabilecek diğer önlemlere ve kısıtlamalara tabi olacaklarını unutmamalıdırlar.

Akademik ve İdari Kadro

Yükseköğretim Kurulu’nun tüm üniversitelerdeki tatil kararı şu anda sadece öğrencileri kapsamakta ve yalnızca akademik dersler için geçerlidir.

Yükseköğretim Kurulu’nun, bu dönemde akademik ve idari kadronun nasıl çalışacağı ile ilgili yönlendirmeleri doğrultusunda İnsan Kaynakları Direktörlüğümüz akademik ve idari kadro için uygun olabilecek evden çalışma ve diğer politikalara ilişkin ilkeler üzerinde çalışmaktadır. Bu bilgileri hafta sonunda ayrı bir bildirimde sizlerle paylaşacağız.

Tüm kampüs operasyonları, bir sonraki duyuruya kadar planlandığı şekilde devam edecektir.

İzolasyon Süreci

Bu kısımda bu konu ile ilgili güncellediğimiz tavsiyelerimizi paylaşıyorum. Geçtiğimiz 14 gün içinde herhangi bir ülkeye seyahat (üniversite destekli veya kişisel) etmiş olan veya yakın bir zamanda herhangi bir ülkeye seyahat edecek olan tüm öğretim üyelerimiz, çalışanlarımız ve öğrencilerimize Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği önlemler uyarınca Türkiye’ye giriş yaptıkları tarihten itibaren 14 günlük izolasyon sürecini tamamlamalarını tavsiye ediyoruz.

Eğer bu durum sizin için geçerli ise, 14 günlük süreyi evinizde geçirmeniz ve 14 gün boyunca da insanlarla irtibattan kaçınmanız tavsiye edilmektedir.

Eğer yurtta kalıyorsanız, derhal Sağlık Merkezimize gitmenizi ve 14 günlük izolasyon süresince evde kalmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer evinize gitmek isterseniz, Üniversitemiz size seyahatiniz konusunda her türlü yardım ve desteği sunmaya hazırdır. Bu konuda fakültenizin Dekanlık Ofisi veya Enstitünüz ile irtibata geçiniz.

Değerlendirmelerimizin devamı

Koç Üniversitesi acil durum operasyon ekibi COVID-19 virüsüne dair son durumu devamlı değerlendirmekte ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK), T.C. Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer devlet kurumlarının öneri ve düzenlemelerini takip etmektedir.

Tüm sorularınızı koronavirusyonetimmerkezi@ku.edu.tr adresine iletebilirsiniz.

Bu yeni koşulların hepimize getirdiği zorlukların farkındayım. Ancak, alınan önlemlerin bu ciddi salgının Türkiye üzerindeki etkisini hafifletmesini umuyoruz.
İşbirliğiniz için hepinize ve özellikle de Üniversite olarak koronavirüse karşı aldığımız tüm tedbirlerin uygulanması için gece gündüz çalışan pek çok kişiye teşekkür ederim.

Selam ve sevgilerimle,

–Umran

Umran S. İnan

REKTÖR

13 Mart 2020 tarihli ilk mesaj

Değerli Koç Üniversiteliler,

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) koronavirüse karşı alınacak yeni tedbirlere istinaden Türkiye’deki üniversitelerin 16 Mart tarihinden itibaren 3 hafta tatil edilmesi kararına istinaden attığımız adımları paylaşmak için yazıyorum.

Akademik Dersler

16 Mart 2020 Pazartesi gününden başlayarak 3 hafta boyunca ve bir sonraki duyuruya kadar Koç Üniversitesi kampüslerinde hiçbir akademik ders düzenlenmeyecektir.

Bu karar, 3 hafta boyunca çevrimiçi olanlar da dahil olmak üzere hiçbir eğitim olmayacağı anlamına gelmektedir.

Koç Üniversitesi acil durum operasyon ekibi COVID-19 virüsüne dair son durumu devamlı değerlendirmekte ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), T.C. Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer devlet kurumlarının öneri ve düzenlemelerini takip etmektedir.

Bugün (13 Mart 2020) sizlerle daha detaylı ve güncel durumunu yansıtan bir mesaj daha paylaşacağız.

Selam ve sevgilerimle,

–Umran

Umran S. İnan

REKTÖR

11 Mart 2020 tarihli mesaj

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlerle 9 Mart 2020 tarihinde paylaşmış olduğumuz uyarılar ve tavsiyelere istinaden aldığımız bazı soruları netleştirmek için yazıyorum.

T. C. Sağlık Bakanlığı’ndan 11 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamaya göre Korona virüsü şüphesi olan bir Türk vatandaşının test sonucu pozitif çıkmıştır. Hastanın virüsü Avrupa’dan aldığı tespit edilmiştir. Şu anda kampüsümüzün hastalıktan etkilendiğine dair bir belirti bulunmamaktadır.

Kampüs operasyonları, etkinlikler ve ilgili diğer konulardaki güncel önlemler ve tavsiyelerimiz aşağıdaki gibidir.

Akademik Derslerin Devamı

Bazı medya kanallarında üniversite derslerinin online formata dönüştürüldüğüne dair çıkan haberler doğru değildir; normal takvim içerisindeki akademik dersler sınıflarda verilmeye devam edilecektir. Bu süreçte eğitim ve araştırma misyonumuzun en önemli bileşenlerinden olan düzenli lisans ve lisansüstü derslerimizi sürdürmeye devam etmeyi hedefliyoruz.

Üniversitemizde 10 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek tüm etkinliklerin (konferanslar, sempozyumlar, çalıştaylar, seminerler, üniversite camiamız dışından yerli veya yabancı konuşmacıların ve izleyicilerin yer alacağı tüm etkinlikler, kariyer etkinlikleri, öğrenci kulübü etkinlikleri ve Sevgi Gönül Oditoryumu’nda düzenlenecek tüm konser, performans ve benzer etkinlikler) iptal edildiğini veya ertelendiğini hatırlatmak isteriz.

İzolasyon Süreci

9 Mart 2020 tarihi itibariyle, geçtiğimiz 14 gün içinde herhangi bir ülkeye seyahat (üniversite destekli veya kişisel) etmiş olan veya yakın bir zamanda herhangi bir ülkeye seyahat edecek olan tüm öğretim üyelerimiz, çalışanlarımız ve öğrencilerimizden Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği önlemler uyarınca Türkiye’ye giriş yaptıkları tarihten itibaren 14 günlük bir izolasyon sürecini tamamlamalarını talep ettiğimizi ve bu izolasyonun, çocuklar da dahil olmak üzere hastalık belirtileri gösteren veya göstermeyen tüm bireylerle teması kapsamakta olduğunu ve Koç Üniversitesi’ne dışarıdan gelen ziyaretçiler için de geçerli olduğunu belirtmiştim.

Eğer bu durum sizin için geçerli ise, 14 günlük süreyi evinizde geçirmeniz ve 14 gün boyunca da insanlarla irtibattan kaçınmanız gerekmektedir.

Eğer yurtta kalıyorsanız, derhal eve gitmeniz ve 14 günlük izolasyon süresince evde kalmanız gerekmektedir. Üniversitemiz size seyahatiniz konusunda her türlü yardım ve desteği sunmaya hazırdır. Bu konuda fakültenizin Dekanlık ofisiniz ile irtibata geçiniz.

Hastalıktan korunmak için lütfen sizinle paylaştığımız önerilerimizi ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyelerini takip ediniz.

Sürekli Bilgilendirme

Koç Üniversitesi acil durum operasyon ekibi COVID-19 virüsüne dair son durumu değerlendirmek üzere günlük toplantılar yapmaktadır. Sizlere güncel bilgileri ve tavsiyelerimizi iletmeye devam edeceğiz.

Tüm sorularınızı koronavirusyonetimmerkezi@ku.edu.tr adresine iletebilirsiniz.

Bu zorlu dönemde her türlü geri bildiriminiz ve tüm hususlarda yapıcı yaklaşımlarınız ve işbirliğiniz için hepinize teşekkürlerimi yinelemek isterim.

Selam ve sevgilerimle,

–Umran

Umran S. İnan

REKTÖR

9 Mart 2020 tarihli mesaj

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlerle 7 Mart 2020 tarihinde paylaşmış olduğum uyarılar ve tavsiyelerin bir kısmına dair güncel bilgileri iletmek üzere yazıyorum. İlk olarak, önceki mesajımda paylaşmış olduğum düzenleme ve tavsiyelerin şu an itibariyle tüm Koç Üniversitesi öğrencileri için de geçerli olduğunu dikkate almanızı isterim.

Seyahat, etkinlikler ve ilgili diğer konulardaki güncel önlemler ve tavsiyelerimiz aşağıdaki gibidir.

Seyahat

30 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olan önceki tavsiyelerimize ek olarak, 9 Mart 2020 tarihi itibariyle, geçtiğimiz 14 gün içinde herhangi bir ülkeye seyahat (üniversite destekli veya kişisel) etmiş olan veya yakın bir zamanda herhangi bir ülkeye seyahat edecek olan tüm öğretim üyelerimiz, çalışanlarımız ve öğrencilerimizden Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği önlemler uyarınca Türkiye’ye giriş yaptıkları tarihten itibaren 14 günlük bir izolasyon sürecini tamamlamalarını talep ediyoruz. Bu izolasyon, çocuklar da dahil olmak üzere hastalık belirtileri gösteren veya göstermeyen tüm bireylerle teması kapsamaktadır ve Koç Üniversitesi’ne dışarıdan gelen ziyaretçiler için de geçerlidir.

14 günlük izolasyon süresi dahilinde ve/veya sonunda gerekli kontroller için üniversitemizin Sağlık Merkezi ile temasa geçmeniz gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Tüm etkinliklerin iptali

Üniversitemizin tüm birimlerinden 10 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında düzenleyecekleri tüm etkinlikleri iptal etmelerini veya ertelemelerini talep ediyoruz. Bu etkinlikler arasında tüm konferanslar, sempozyumlar, çalıştaylar, seminerler, üniversite camiamız dışından yerli veya yabancı konuşmacıların ve izleyicilerin yer alacağı tüm etkinlikler, kariyer etkinlikleri, öğrenci kulübü etkinlikleri ve Sevgi Gönül Oditoryumu’nda düzenlenecek tüm konser, performans ve benzer etkinlikler de bulunmaktadır.

Normal takvim içerisindeki akademik dersler yukarıda belirtilen hükümlere tabi değildir. Bu süreçte eğitim ve araştırma misyonumuzun en önemli bileşenlerinden olan düzenli lisans ve lisansüstü derslerimizi sürdürmeye devam etmeyi hedefliyoruz.

Bu konuyla ilgili tüm sorularınızı koronavirusyonetimmerkezi@ku.edu.tr adresine iletebilirsiniz.

COVID-19 ve benzeri solunum yolu hastalıklarının yayılımının engellenmesi

COVID-19 ve benzeri solunum hastalıklarının önlenmesi için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği tedbirleri temel alan güncel önerilerimiz aşağıdaki gibidir.

 • Hasta olduğunuzda evde kalınız.
 • Yüksek ateş, öksürme ve nefes darlığı belirtileri gördüğünüzde gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 • Ellerinizi sabunla en az 20 saniye boyunca ve sıkça yıkayınız. Su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el temizleyicileri kullanınız.
 • Hapşırırken ve öksürürken ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla kapatınız. Ellerinizi yıkamadan gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınınız.
 • Kapalı alanları sıkça havalandırınız.
 • Yaşlı ve kronik hastalarla yakın temastan kaçınınız.

COVID-19 hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hastalık konusunda Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyemiz Prof. Dr. Önder Ergönül’ün konuk olduğu videoyu izlemek için ilgili sayfayı ziyaret etmenizi öneririz.

Sürekli Bilgilendirme

Koç Üniversitesi acil durum operasyon ekibi COVID-19 virüsüne dair son durumu değerlendirmek üzere haftalık toplantılar yapmaktadır. Sizlere güncel bilgileri ve tavsiyelerimizi iletmeye devam edeceğiz.

COVID-19 virüsüne dair tüm sorularınızı koronavirusyonetimmerkezi@ku.edu.tr adresine iletebilirsiniz.

Bu zorlu dönemde tüm hususlarda yapıcı yaklaşımlarınız ve işbirliğiniz için hepinize teşekkürlerimi yinelemek isterim.

Selam ve sevgilerimle,

–Umran

Umran S. İnan

REKTÖR

7 Mart 2020 tarihli mesaj

Değerli Koç Üniversiteliler,

Sizlere üniversitemizin COVID-19 virüsü (Korona virüs) ile ilgili dünya genelindeki gelişmeler karşısında almakta olduğu bazı tedbirler hakkında bilgi verme amacıyla yazıyorum. Kampüste ve kampüs dışında üniversite üyelerinin sağlığı ve güvenliği bizim birinci önceliğimizdir. Şu anda kampüsümüzün hastalıktan etkilendiğine dair bir belirti olmamakla birlikte, Koç Üniversitesi Yönetimi olarak üniversitemizin konu hakkında atmakta olduğu adımları ve olası acil durumlara vereceğimiz karşılıkları koordine etmeye odaklanan bir acil durum operasyon ekibini devreye sokmuş bulunuyoruz.

Seyahat, etkinlikler ve ilgili diğer konularda almakta olduğumuz önlemleri ve tavsiyelerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Seyahat

Aşağıdaki uyarılar şu andan itibaren 30 Nisan 2020 tarihine kadar geçerlidir:

 • Üniversite destekli uluslararası seyahatler: Yukarıda belirtilen tarihe kadar öğretim üyelerimiz ve idari çalışanlarımız için tüm ülkelere üniversite destekli uluslararası seyahatleri kısıtlamaktayız. Bu durumun seyahatlerin iptali, araştırmaların yapılabileceği tarihlerin kısıtlanması ve bazı araştırmacılar için uluslararası seyahat gerektiren projelerin tamamlanması konusunda güçlükler doğurabileceğinin bilincindeyiz. Virüsün yayılmasına ek olarak, ülkeler arasındaki seyahat kısıtlamaları günden güne değişebileceğinden, yurt dışına çıktığınız takdirde Türkiye’ye dönme konusunda sıkıntılarla karşılaşmanız olasıdır.
 • Kişisel uluslararası seyahatler: Kişisel uluslararası seyahatlerin yukarıda belirtilen tarihe kadar ertelenmesini önemle tavsiye etmekteyiz. Yurt dışına yolculuk yaptığınız takdirde, dönüşünüzde 14 gün boyunca izole ortamda kalma zorunluluğunun, ayrıca dönüş hususunda havayolları veya devletlerin getirebileceği kontrolümüz dışında olan kısıtlamaların söz konusu olabileceğini lütfen göz önüne alınız.

Uluslararası seyahat kısıtlamaları

Uluslararası seyahate çıkacak tüm öğretim üyelerimiz ve idari çalışanlarımızdan seyahatlerini üniversitemize bildirerek kayıt altına aldırmalarını istiyoruz. Bu kayıt sayesinde üniversitemiz, olası bir geniş çaplı tehlikede veya gideceğiniz ülkenin durumundaki olası değişikliklerle ilgili sizinle irtibat kurabilecektir.

Buna ek olarak, 17 Şubat 2020 tarihinden bu yana üniversite destekli veya kişisel olarak yurt dışına çıkmış olan herkesin seyahat detaylarını üniversitemize kaydettirmesini talep ediyoruz.

Çin, Güney Kore, İtalya, İran veya Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından 3. Seviye Seyahat Kısıtlaması önerilen herhangi başka bir ülkeden gelen kişilerin Türkiye’ye varışlarından itibaren 14 günlük izole ortamda kalma süresini tamamlamamış olduğu takdirde kampüse girmesine izin verilmeyecektir. Bu izolasyon, hastalık belirtisi gösteren veya göstermeyen, çocuklar da dahil olmak üzere tüm bireylerle teması kapsamaktadır. Bu kural Koç Üniversitesi’ne dışarıdan gelen ziyaretçiler için de geçerlidir. 14 gün içinde ve/veya bitiminde Sağlık Merkezimize gerekli kontroller için ulaşılması gerektiğini de ayrıca belirtmek isteriz.

Hong Kong, Makao ve Japonya’daki COVID-19 vakalarının sayısı nedeniyle önümüzdeki günlerde bu ülkeler için de 14 günlük izolasyon süresinin gerekebileceğini belirtmek isteriz.

Tüm etkinliklerin ertelenmesi veya gözden geçirilmesi

Üniversitemizin tüm birimlerinden 9 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında düzenleyecekleri tüm etkinlikleri ikinci bir bildirime kadar iptal etmelerini veya ertelemelerini talep etmekteyiz.

Normal takvim içerisindeki akademik dersler yukarıda belirtilen hükme tabi olan üniversite etkinlikleri kapsamında değildir. Kampüsümüzde olası en güvenli koşulları sağlayabilmek için genişletilmiş hijyen tedbirleri almaktayız. Bu tedbirler arasında derslerin yapılacağı ortak alanlarda daha sık temizlik yapılması da yer almaktadır. Aşağıda tarif edilen önleyici hijyen pratiklerinin uygulanmasını önemle tavsiye etmekteyiz.

Genişletilmiş temizlik önlemleri ve önleyici hijyen

Üniversitemizde ortak alanlarda ve çok sayıda kişinin temas ettiği yüzeylerde daha sık temizlik yapılmasını sağlıyoruz.

 • Akademik, yemek ve yurt gibi çok sayıda kişinin kullandığı alanların temizliğinden sorumlu temizlik görevlilerimizin sayısını artırdık.
 • Toplantı odaları, ofisler, sınıflar gibi ortak kullanım alanlarında kullanılmak üzere el antiseptikleri dağıtıldı ve dağıtılmaya devam ediyor.

COVID-19 ve benzeri solunum yolu hastalıklarının yayılımının engellenmesi

COVID-19 gibi solunum yolu hastalıklarının önlenmesi için gerekenler nezle ve grip için geçerli olan önlemlerle benzerdir:

 • Hasta olduğunuzda evde kalınız.
 • Yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı durumunda hemen bir sağlık kurumuna başvurunuz.
 • Ellerinizi sabun ve suyla en az 20 saniye boyunca sıkça yıkayınız. Su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el temizleyicileri kullanınız.
 • Hapşırırken ve öksürürken ağzınızı ve burnunuzu dirsek içiyle kapatınız. Ellerinizi yıkamadan gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınınız.

COVID-19 hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hastalık konusunda Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyemiz Prof. Dr. Önder Ergönül’ün konuk olduğu videoyu izlemek için linki ziyaret ediniz.

Bu konularda herhangi bir sorunuz olduğu takdirde lütfen koronavirusyonetimmerkezi@ku.edu.tr adresine yazınız.

Derslerin ve kampüs işleyişinin devamlılığı

 • Halihazırda dersler de dahil olmak üzere normal takvim içerisindeki tüm üniversite faaliyetlerinin dönem sonuna kadar devam edeceğini ve final sınavlarının belirlenen takvime göre yapılacağını öngörmekteyiz.
 • Hasta olan veya bağışıklık sistemi baskılanmış olan tüm öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz ve çalışanlarımızdan derslere veya işe gelmemelerini talep ediyoruz.
 • Öğretim üyelerimizden ders katılımı ve sınav düzenlemeleri konusunda yukarıda bahsi edilen nedenlerle derse gelemeyebilecek öğrencilere yardımcı olacak şekilde esneklik göstermelerini rica ediyoruz.
 • Çalışmaların evden ya da alternatif mekanlarda yürütülebileceği durumlarda bu durumların evden çalışma fırsatı olarak değerlendirmesi yönünde inisiyatif kullanılmasını, evden çalışmanın mümkün olmadığı durumlarda ise yukarıda bahsi edilen önleyici hijyen önlemlerine özen gösterilmesini rica ediyoruz.

Ayrımcılık

Çin, Güney Kore, İran, İtalya gibi COVID-19 bulunan ülkelerden olan ancak buralara yakın zamanda seyahati olmayan, COVID-19 vakası ile karşılaşmayan öğrenci, akademisyen ve çalışanların Türk veya diğer uyruklu kişilerden daha fazla hastalığa yakalanma, hastalığı taşıma veya bulaştırma ihtimali bulunmamaktadır. Hastalık hakkındaki korku ve endişenin paniğe yol açmaması, belli topluluk veya milletten insanların hastalığın kaynağı ve taşıyıcısı olarak görülmemesi, Çin ve diğer Asya ülkeleri başta olmak üzere yabancı uyruklu öğrencilerimizin, akademisyenlerimizin ve çalışanlarımızın ayrımcılık konusu haline gelmemeleri için azami dikkat göstermemiz olağanüstü önemlidir.

Sürekli bilgilendirme

Üniversite yönetimi olarak olası yeni önlemler konusunda değerlendirmelerimiz sürmektedir. Güncel gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Koronavirüs Hakkında Alınacak Tedbirlere İlişkin Önerilerine ulaşabilirsiniz.

COVID-19 ve ilgili tüm konulara ilişkin sorularınızı koronavirusyonetimmerkezi@ku.edu.tr adresine iletebilirsiniz.

Virüsün kampüs işleyişine çeşitli yönlerden nasıl bir etkide bulunacağına dair çok sayıda soru olduğunu biliyoruz. Üniversite yönetimimiz bu konularda kararlar almaya devam edecek ve sizlerle sürekli olarak iletişim halinde olacaktır.

Bu zorlu dönemden geçerken hepinize anlayışınız için şimdiden en derin teşekkürlerimi iletir ve tüm hususlarda yapıcı iş birliğinizi rica ederim.

Selam ve sevgilerimle,

—Umran

Umran S. İnan

REKTÖR