Sosyal Sorumluluk | Koç Üniversitesi
Arama

Etkinlikler

HAZ. '19 TÜMÜNÜ GÖR

Duyurular

HAZ. '19 TÜMÜNÜ GÖR

Sosyal Sorumluluk

Sosyal Sorumluluk

Koç Üniversitesi, zengin kültürünün bir parçası olarak sosyal yardımlaşmanın önemini vurgulamakta ve gönüllü faaliyetleriyle sosyal, ekonomik ve çevresel fayda sağlamaktadır. Bu doğrultuda hem kurumsal olarak yürütmekte olduğu hem de öğretim üyeleri ve öğrencilerinin inisiyatifinde gerçekleştirilen birçok projeye imza atmaktadır.

Koç Üniversitesi – UNDP İş Birliği

Bölgesel Büyüyen Kapsayıcı Piyasalar (GIM) girişimi kapsamında UNDP Türkiye ile ortaklık kuran Koç Üniversitesi, dünya çapında kurumsal sosyal sorumluluğu geliştirmek ve daha kapsayıcı piyasalar oluşturmak ihtiyacına cevap vermek amacıyla işletme okullarının ve diğer akademik kuruluşların küresel çağrısına yanıt vererek önemli bir adım atmıştır. Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Kurumsal Sosyal Sorumluluk kavramını daha geniş anlamda iyileştirerek müfredat ve araştırmalara evrensel değerleri yerleştirmek amacıyla akademik kuruluşlar için geliştirilen bir çerçeve olan Sorumlu Yönetim Eğitimi İlkeleri’nde (SYEİ) imza sahibi olarak kapsayıcı piyasaların akademisyenler arasında tanıtılmasında aktif bir rol oynamaktadır.

Çevreye Duyarlı Uygulamalar

Koç Üniversitesi, çevreye karşı sorumluluklarının bilincinde olan bir kuruluş olarak her zaman, gelecek nesillere yaşanabilir, temiz bir çevre bırakmayı amaçlamıştır. Kaynak kullanımını fayda sağlayacak düzeyde tutup, tüketim metotlarındaki değişikliklerle atıkların çevreye verdiği zararı mümkün olduğunca azaltmak ve üretim ve kullanım sürecinde daha az olumsuz etkiye sahip, geri dönüşümü olan ürünleri öncelikli olarak tercih etmek çevre konusundaki prensibidir.

Koç Üniversitesi Ana Kampüsü ve daha sonra yapılan diğer kampüsler, azami enerji tasarrufunu hedefleyen otomasyon sistemleriyle donatılmışlardır. Örneğin, sınıfların aydınlatma ve havalandırması ile koridorların aydınlatılması, merkezden programlama ile yapılmaktadır. Ofislerin aydınlatma, ısıtma ve soğutması ise hareket sensörlerine bağlıdır ve otomasyon hareket yokluğunda ortalama 15 dakika sonra bunları kapatmaktadır.Ayrıca, 2005 yılında Ana Kampüs’te kurulmuş olan kojenerasyon sistemi ile hem kampüsün elektrik ihtiyacı karşılanmakta, hem de bu tesisin baca gazlarından sıcak su elde edilerek önemli ölçüde doğalgaz tasarrufu sağlanmaktadır. Koç Üniversitesi tüm bu çalışmalarının yanı sıra ISO14001 Çevre Yönetimi Sistemi sertifikasını alarak uluslararası çevre standartlarını kampüsüne taşımıştır.

Gönüllü Çalışmalar

2001 yılından beri Öğrenci Etkinlikleri ve Gönüllü Projeler Ofisi’ne bağlı olarak faaliyet göstermekte olan Koç Üniversitesi Gönüllüleri Kulübü, 400’ün üzerinde aktif gönüllüsü ile birlikte, başta Sarıyer ilçesi olmak üzere İstanbul’un çeşitli bölgelerinde ve Türkiye genelinde sayısız proje geliştirmiş, bir çok yere bağışlarda bulunmuştur.

KU Gönüllüleri, öğrenci kulübü olmasının getirdiği enerji ile sivil toplum kuruluşu disiplinini birleştirerek toplumun her kesimine ulaşmayı ve “gönüllülük” anlayışını üniversite içinde olabildiğince yayılmasını amaçlamaktadır. KU Gönüllüleri; insan kaynağı bulma, proje oluşturma, planlama, kurum ve kuruluşlar arası iletişim kurma anlamında hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerlese de, gönüllü organizasyonlarının daha geniş kitlelere ulaşması için gerekli finansal desteğin, ancak ülkemizin sosyal sorumluluk projelerine önem veren kurumları tarafından sağlanabileceğine inanmaktadır.

15 yıllık kulüp tarihinde, bir çok proje gerçekleştirilmiş ve gruplar kurulmuştur. Kulübün 2015-2016 eğitim döneminde 6 tane aktif alt grubunun yanı sıra her sene okul genelinde düzenlediği iki tane de büyük projesi bulunmaktadır.

Koç Üniversitesi Minik Yürekler Projesi (KÜMYÜP): Öğrenci Etkinlikleri ve Gönüllü Projeler Ofisi tarafından projelendirilen KÜMYÜP, ilgili Bakanlıktan bu alanda izin almış ve pek çok eğitim kurumuna örnek olmuş ilk projedir. Bahçelievler’deki Şeyh Zayed ve Darülaceze Çocuk Esirgeme Kurumları ile yapılandırılan projede 42 “kocaman yüreğe” sahip gönüllü her Cumartesi sabahı kurumdaki 42 “minik yürek” ile kimi zaman oyun oynayarak, kimi zaman ise onlara sadece sarılarak, yani her hafta düzenli olarak “sadece onlar için” orada olarak miniklere “sağlıklı bağlanma ve ayrılma” duygusunu yaşatarak öğretmeyi amaçlamaktadır.

Farkındalık: Farkındalık Grubu: Koç Üniversitesi öğrencilerinin, hayata bakış açısını, vizyonunu, iletişimini değiştirmek, geliştirmek ve sosyal "farkındalık" yaratmak amacıyla kurulmuş bir topluluktur. Okul içinde gerçekleştirdiği Rehavet Panayırı ile fon yaratıp “Kütüphanesiz Okul Kalmasın“ ilkesi ile her sene anadoluda bir okula kütüphane yapmaya gitmekte ve Engel tanımayanların buluştuğu Engelsiz Show etkinliğini düzenlemektedir. Birlikte türkülerin söylendiği, halayların çekildiği, güzel arkadaşlıkların başladığı bu topluluk düzenlediği projelerle toplumsal nitelikteki sorunları herkesin gözünde daha görünür kılmaya çalışmaktadır.

Koç Eğitim Topluluğu (KET): 40 gönüllü Koç öğrencisi cumartesi pazar dinlemeden, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak, umutları olmayan çocuklara kıymetli olduklarını hissettirmek adına arkadaş, örnek olur, ders anlatırlar. Derslere verilen desteğin yanında Düşünebilen Çocuklar etkinlikleriyle çocukları özgüvenli, yaratıcı, farkında bireyler haline getirmek, özgürce düşünüp kendilerini ifade edecekleri bir ortam hazırlamak da temel amaçlardandır. Çocuklar KET’te her haftasonu tiyatro, resim, müzik, dansla uğraşarak sene sonunda velilerine sergilemek üzere bir gösteri de hazırlarlar.

Hayalimi Paylaş: Hayalimi Paylas gönüllüleri, Bir Dilek Tut derneğinin desteği ve yönlendirmesi ile, hayal güclerini kullanarak okulda farklı ve etkileyici aktiviteleri gerçekleştirerek bir bütçe oluşturmayı, bu bütçe ile de 3-18 yaşları arasında hayati tehlike taşıyan bir hastalıkla mücadele eden çocukların imkânsız gördükleri hayallerini gerçekleştirerek onlara umut olmayı hedefler. Hayalimi Paylaş alt grubu, şehir içinde ve dışında hayata geçirdiği dileklerle her yıl bir çok çocuğun hayatına dokunur.

KU-Çevre : KU-Çevre’nin amacı Koç Üniversitesi ve Sarıyer çevresi başta olmak üzere İstanbul’da çevre bilincini geliştirmek, ağaçlandırma çalışmalarına katılmak, doğal hayata ve geri dönüşüme destek vermektir. Çevre bilincinin küçük yaşlardan itibaren oluşturulması gerekliliğine inanan topluluk, Sarıyer çevresindeki ilköğretim okulu öğrencilerine; Turmepa Deniz Temiz Derneği ve Tema Vakfı işbirliği ile eğitimler vermektedir.

Hayvansever: Grubun başlıca amaçları, hayvanları seven ve hayvan haklarını koruyan gönüllüleri bir araya getirerek, yardıma muhtaç hayvanlar için farkındalık yaratmak, okulumuz çevresinde ve/veya barınaklarda bulunan ulaşabildiğimiz bütün yardıma muhtaç hayvanlara yardım etmektir. Bu doğrultuda İstanbul’daki barınaklara gezi ve yardımlar yapar, kampusumuzu hayvansever hale getirmek için çalışmalar yürütüyor, bu bilinci aşılamaya çalışırlar.

Koç Üniversitesi Gönüllüleri Çocuk Şenliği: Koç Üniversitesi Gönüllüleri,her yıl 24 Nisan`da bütün projelerinde beraber çalıştıkları 400 çocuğu okulumuzdaki çim alanda ağırladıkları Çocuk Şenliği`ni düzenlerler. Aralarında Bahçelievler ve Darülaceze Çocuk Esirgeme kurumu çocuklarının, Sarıyer çevresindeki okulların öğrencilerinin ,Koç Üniversitesi hizmetli personeli çocuklarının ve Down Sendromlu çocukların bulunduğu küçük misafirleriyle onlar da çocuk olur ve çeşitli aktivitelerle tüm günün tadını birlikte çıkarırlar.

Koç Üniversitesi Sihirli Dilekler Diyarı: 2013 yılı Aralık ayında başlayan “Koç Üniversitesi Sihirli Dilekler Diyarı” projesi her yıl daha fazla maddi imkansızlıklar içinde olan çocuğun mont, bot, oyuncak gibi yeni yıl dileklerini gerçekleştirmeyi amaçlar. 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nden başlayarak çocukların dilekleri alınıp yardımsever ve sosyal sorumluluk bilincine sahip üniversite öğrencilerine ulaştırılır ve getirilen hediyeler gelenekselleştirilen dilek ağacının altında toplanır. Gönüllü ekip, hediyelerin güvenli ulaşımını sağlamak ve çocukların mutluluğuna tanıklık etmek amacıyla Anadolu’ya dilekleri elden teslim etmeye gider. Her sene daha çok çocuğun yeni yıla umutla bakan ve gülen yüzünü görmek, aynı zamanda onlarla geçirilecek bir günün tadını doyasıya çıkarmak projenin en büyük hedefidir.

KUGlobalAid

KUGlobalAid, farkındalık ve dayanışma yaratma amaçlarıyla OIP’nin desteğini alarak Koç Üniversitesi öğrencilerinin girişimiyle kurulmuş, her sene uluslararası yardım projeleri düzenleyen ve kendi tüzüğüne sahip bir öğrenci kuruluşudur. Amacımız, dünyanın gelişme sürecini; evrensel, insancıl ve ihtiyaç odaklı bir bakış açısıyla desteklemektir. 21. yüzyılın beraberinde getirdikleriyle, kompleks ve her gün artan problemlerle karşılaşıyoruz. Sosyal girişimcilik ile sosyal etki yaratmak, insan odaklı tasarı ve sürdürülebilirlik unsurları topluluğumuzun amacına ulaşmasındaki hareket noktalarıdır. Uluslararası sosyal etki yaratma amaçlı projelerimize ek olarak, Tunus, Bosna-Hersek, Hindistan, Zimbabve ve Brezilya’ da başarılı bir şekilde altı yıl boyunca gerçekleşmiş olan geçmiş projelerimiz gibi, şu anda 2015 yılından bu yana ülkemizi de etkileyen evrensel bir durum olan Suriyeli mültecilere odaklı projemiz sürmektedir. KuGlobalAid her yıl uluslararası yardım projeleri organize etmektedir.

KUGlobalAid, Koç Üniversitesini ve Türkiye’yi uluslararası ölçüde temsil ederken, sorumluluk ve dayanışma ilkelerini harmanlayarak, yardıma ihtiyaç duyan topluluklara yardım eli uzatmayı amaçlar. Bütün bunları yaparak, KUGlobalAid basit bir öğrenci grubu olmaktan, temeli; farkındalık, gayret, dayanışma ve işbirliğine dayanan, uluslararası sosyal girişimde bulunan bir organizasyon konumuna gelmektedir.

Sosyal Gelişime Yönelik Etkinlikler

Koç Üniversitesi, akademik bilgi birikimi ve gücünü toplumsal sorunların çözümüne vakfetmektedir. Bu doğrultuda farklı konularda sosyal gelişim ve iyileşme sağlayacak etkinlikler düzenlemekte ve organizasyonlarda yer almaktadır.

Koç Üniversitesi-Kyoto Üniversitesi Uluslararası İnovatif ve Sürdürülebilir Gelişim Sempozyumu: 2001 yılından bu yana Kyoto Üniversitesi tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen uluslararası sempozyumların 16’ncısı olan Koç Üniversitesi-Kyoto Üniversitesi Uluslararası İnovatif ve Sürdürülebilir Gelişim Sempozyumu, verimli büyümeye ve gelişmeye odaklanmaktadır. 7-9 Eylül 2011 tarihlerinde, Koç Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen sempozyum süresince hem iş dünyasından hem de akademik dünyadan seçkin liderler gelişimin en efektif şekilde nasıl sağlanacağını tartışmak üzere bilgi birikimlerini paylaşmışlardır.

Yeşil Bilgi Platformu “Sorumluluk Şimdi” Konferansı: Koç Bilgi Grubu şirketleri olan KoçSistem, Koç.net, Promena’nın yanı sıra, Koç Topluluğu şirketlerinden Tanı ve Zer’in öncülüyle kurulan çevre alanındaki kurumsal sosyal sorumluluk ağı Yeşil Bilgi Platformu ile Koç Üniversitesi, Dünya Çevre Günü ve Çevre Koruma Haftası gündemine paralel olarak, 08 Haziran 2011 tarihinde “Kaynaklar Tükenmeden Sorumluluk Şimdi” konulu bir çevre konferansı düzenlemiştir. İş ve ekonomi dünyasının liderleri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, sanatçılar ve gazetecilerin katıldığı konferansta, ekonomik, akademik ve sosyal olmak üzere üç ayrı oturum gerçekleşmiştir.

Üstün Yetenekliler Eğitimi Sempozyumu: 23-24 Eylül 2010 tarihlerinde Koç Üniversitesi, Türk Eğitim Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak olarak ‘1. Uluslararası Üstün Yetenekliler Eğitimi Sempozyumu’nu gerçekleştirmiştir.

Eğitimde En iyi Uygulamaların Paylaşımı: Koç Üniversitesi, ülkemiz genelinde eğitimde mükemmelliğe erişebilmek ve en iyi uygulamaların paylaşılmasını teşvik etmek amacıyla 28 Mayıs 2010’da öğrenci odaklı ve disiplinler-arası eğitim anlayışını lise müdürleri ve rehber öğretmenlere sunduğu bir etkinlik düzenlemiştir. Türkiye’nin dört bir tarafından 29 lise ve 48 eğitimcinin katıldığı etkinliğin ana teması “Öğrenmeyi Öğrenme Yaklaşımı ve Öğrenci Odaklı Eğitimde Yeni Uygulamalar” olmuştur.

Ülkem için Kan Veriyorum Kampanyası: Koç Holding’in Türk Kızılayı’nın işbirliğiyle gerçekleştirdiği ‘Ülkem için Kan Veriyorum’ kampanyasına Koç Üniversitesi çalışan ve öğrencileri de sosyal sorumluluk bilinciyle destek vermişlerdir.

Referandum Sonrası Türkiye’de Demokratikleşme Perspektifleri Paneli: 2004 yılında kurulan Koç Üniversitesi Küreselleşme ve Demokratik Yönetişim Araştırma Merkezi (GLODEM) 2010 yılında önemli bir konferansın organizasyonunu üstlenmiştir. ‘Referandum Sonrası Türkiye’de Demokratikleşme Perspektifleri’ paneli akademisyenler ve basın mensuplarından oluşan konuşmacılarıyla bu süreci irdelemiştir.

“Ötenaziye Evet Mi Hayır Mı?” Sempozyumu: Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin organizasyonuyla 2010 yılında ‘Ötanaziye Evet mi Hayır mı?’ konulu sempozyum düzenlenmiş ve ötenazi konusu tartışmaya sunulmuştur.

KU Öğretim Üyelerinin Projeleri: Koç Üniversitesi’ne akademik ve sosyal gelişim için yürütülmekte olan araştırma projeleri bulunmaktadır. Projelerden bazıları şunlardır:

  • İlköğretimde Okulu Terke Neden Olan Demografik, Sosyal ve Çevresel Faktörlerin Belirlenmesi Çalışması
  • Atik Pillerin Bertarafı ve Geri Kazanılması Teknolojilerinin Geliştirilmesi
  • Engelli Hakları ve Kent Vatandaşlığı: İstanbul Özelinde Engelli Kişilerin Yaşamlarını Şekillendiren Aktörler ve Dinamikler
  • Türkiye’de Erken Çocukluk Gelişim Ekolojileri

Sarıyer Belediyesi’ne Destek

Eğitim Programları: Sarıyer Belediyesi, Koç Üniversitesi’nin desteğiyle kurum içinde görev yapan üst düzey yönetici, birim müdürü ile birim sorumlularını, yerel yönetimde yaşanan gelişmelerden haberdar etmek, değişen koşullara ayak uydurmalarını sağlamak ve yöneticilik vasıflarını yükseltmek amacıyla hizmet içi eğitim seminerleri başlatmıştır. Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle “Stratejik İş İdaresi Eğitimi” başlığı altında gerçekleştirilen ve altı hafta süren seminerlerde, halkla ilişkiler, hizmet ve kalite yönetimi, stratejik planlama, organizasyonlarda davranış, süreç yönetimi, problem çözme ve karar verme başta olmak üzere birçok konuda eğitimler verilmektedir.

Kent Konseyi: Koç Üniversitesi, Sarıyer Kent Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Meclisi Yürütme Kurulu’na üniversite temsilcisi olarak seçilmiştir. Bu çerçevede eğitimsel, çevresel ve sosyal alanlarda pek çok toplumsal sorumluluk projesine katkıda bulunmayı amaçlayan Koç Üniversitesi, yerel yönetimde gönüllülük projelerinde etkin rol oynamaktadır.

Bağışlar

Liselere Bağışlar: Koç Üniversitesi İletişim Ofisi ülke genelinde çeşitli liselere ihtiyaçları doğrultusunda yardımda bulunmaktadır.

Öğretmenler Günü TEMA Ağaç Bağışı: Koç Üniversitesi İletişim Ofisi 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla liselerde görev yapan 160 öğretmene TEMA’dan fidan hediye etmiştir.