Lisansüstü | Koç Üniversitesi
Arama

Etkinlikler

HAZ. '19 TÜMÜNÜ GÖR

Duyurular

HAZ. '19 TÜMÜNÜ GÖR

Lisansüstü

Lisansüstü Programlar

Türkiye'nin ve bölgenin lider araştırma üniversitesi olan Koç Üniversitesi, yüksek lisans eğitimi ile dünya literatürüne katkı yapacak öğrenciler yetiştirmektedir. Üniversitemiz bünyesinde bulunan Fen ve Mühendislik Bilimleri Enstitüsü, İşletme Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde 31 yüksek lisans ( tezli/tezsiz) ve 16 doktora programı yer almaktadır. Bu yıl Koç Üniversitesi'nde ilk defa Tezsiz Yüksek Lisans programları uygulanmaya başlamıştır. Koç Üniversitesi Tezsiz Yüksek Lisans Programları ücrete tabidir.

Bu kapsamda tüm Koç Üniversitesi mezunlarına Tezsiz Yüksek Lisans Programları için %25 indirim sağlanmaktadır. Koç Üniversitesi'nden yeni mezun olacak öğrenciler ise lisans döneminde kazandıkları “Eğitim ücreti muhafiyetini” Tezsiz Yüksek Lisans Programlarından birine kabul edilmeleri durumunda devam ettirebileceklerdir. Lisans öğrenimini burssuz olarak bu yıl tamamlayan Koç Üniversitesi öğrencileri de program ücretlerinde %25 mezun indirimi almaya hak kazanacaklardır.

Tezsiz Yüksek Lisans Programları ücretlendirmesi ders başına yapılacaktır. Ders başına düşen ücret, toplam yıllık ücretin %10’u olarak belirlenmiştir. Lisans bursu olan ve bu yıl mezun olacak Koç Üniversitesi öğrencilerine, alacakları ders sayısı üzerinden bursları oranında indirim uygulanacaktır.

Tezsiz Yüksek Lisans Programları İçin Tıklayınız

Öğrencilerimiz Yüksek lisans ve Doktora eğitimleri süresince uzmanlık alanları doğrultusunda yürütecekleri araştırmalar ve projeler ile evrensel bilime katkı yapmak ve topluma faydalı bilgi üretmek için heyecan duyarlar.

Bir araştırma Üniversitesi olarak, Türkiye'den ve dünyadan pek çok saygın ve tanınmış bilim insanını akademik kadromuzda bulundurmaktan gurur duyuyoruz. Koç Üniversitesi'nde tam zamanlı öğretim üyelerinin hepsi doktora derecelerini Türkiye’nin, ABD'nin ve Avrupa'nın önde gelen üniversitelerinden almış ve birçoğu Koç Üniversitesi'ne gelmeden önce önemli ABD, Avrupa ve Türk üniversitelerinde öğretim üyeliği yapmıştır.

Üniversitemizde Arkeoloji, Psikoloji, Nano Optik, Mikro-Nano Üretim, Gelecek-nesil Kablosuz Haberleşme Laboratuarı gibi 77 adet laboratuarımız bulunmaktadır. Halen 398 dış kaynaklı aktif araştırma projesinin yürütüldüğü Koç Üniversitesi, Türkiye’de öğretim üyesi başına en fazla makale yayımlayan üniversitelerin başındadır.

Akıl, merak, vizyon ve sorumluluk kavramlarından hareketle, uluslararası düzeyde bilimsel faaliyetler yapılan Koç Üniversitesi, lisansüstü programlarında öğrencilerine dünya çapındaki akademisyenler ile çalışma imkanı sunuyor, onlardan biri olmanın yolunu açıyor.

Lisansüstü programları hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Fen ve Mühendislik Bilimleri Enstitüsü

2001 yılında öğrenci almaya başlayan Koç Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü‘nde şu anda 17 yüksek lisans ve 14 doktora olmak üzere 31 program bulunmaktadır.

Mühendislik Lisansüstü Programları:

 • Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Yüksek Lisans ve Doktora
 • Biyo-Medikal Bilimler ve Mühendislik Yüksek Lisans ve Doktora
 • Elektirik ve Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans ve Doktora
 • Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans
 • Endüstri Mühendisliği ve İşletme Yönetimi Doktora
 • Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Yüksek Lisans ve Doktora
 • Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Yüksek Lisans ve Doktora
 • Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Yüksek Lisans ve Doktora
 • Makine Mühendisliği Yüksek Lisans ve Doktora
 • Optoelektronik ve Fotonik Mühendisliği Yüksek Lisans

Fen Lisansüstü Programları:

 • Biyo-Medikal Bilimler ve Mühendislik Yüksek Lisans ve Doktora
 • Fizik Yüksek Lisans ve Doktora
 • Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Yüksek Lisans ve Doktora
 • Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Yüksek Lisans ve Doktora
 • Matematik Yüksek Lisans ve Doktora
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik Yüksek Lisans ve Doktora
 • Optoelektronik ve Fotonik Mühendisliği Yüksek Lisans

* Koç Üniversitesi Fen ve Mühendislik Bilimleri Enstitüsü Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programları kapsamında farklı burs olanakları bulunmaktadır. Tezsiz Yüksek Lisans Programları ise ücrete tabidir.

** Fen ve Mühendislik Bilimleri Enstitüsü tüm Yüksek Lisans Programlarının Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans seçenekleri bulunmaktadır.

*** Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik, Bilgisayar Bilimleri ve Mühendislik, Malzeme Bilimleri ve Mühendislik, Optoelektronik ve Fotonik Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisans Programları için Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanması koşuluyla öğrenci alınacaktır.

Kuruluşundan bu yana hızlı bir büyüme göstermiş olan enstitüde, alanında dünya çapında ün yapmış ve ödüllü birçok öğretim görevlisi çalışmalarına devam etmektedir. Enstitü, Nanomalzeme, Biyoteknoloji, Biyoenformatik, Sürdürülebilir Enerji, Sistem Mühendisliği ve Sistem Biyolojisi, İlaç Tasarımı, Sinyal İşleme, Optik, Telekomünikasyon, Elektromanyetik, Nanoteknoloji, Robotik, Mekatronik, Biyomekanik, Fotonik, Kuantum Fiziği, Kombinatorik ve Çizge Kuramı, Topoloji gibi geniş uygulama alanlarına sahip konularda araştırmalarına devam etmektedir. Fen Bilimleri Enstitüsü, günümüzün teknolojik ve bilimsel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak giderek büyüyen akademik yelpazesiyle eğitime hizmet vermeyi hedeflemektedir.

Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Programları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Sosyal Bilimler Enstitüsü

Koç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2003 senesinden bu yana toplam 8 yüksek lisans; 5 tezsiz yüksek lisans ve 5 doktora programı ile eğitim vermeye devam etmektedir.

Yüksek Lisans Programları:

 • Psikoloji
 • Arkeoloji ve Sanat Tarihi
 • Uluslararası İlişkiler
 • Ekonomi
 • Tasarım, Teknoloji ve Toplum
 • Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları
 • Müzecilik ve Kültürel Miras Yönetimi
 • Özel Hukuk
 • Kamu Hukuku

Doktora Programları:

 • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
 • Psikoloji
 • Arkeoloji ve Sanat Tarihi
 • Tasarım, Teknoloji ve Toplum
 • Ekonomi

*Koç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans ve Doktora Programlarının tam burslu imkanları mevcuttur. Tezsiz Yüksek Lisans Programları ise ücrete tabidir.

Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Programları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

İşletme Enstitüsü

Hedefi iş dünyasında 21. yüzyılın liderlerinin gelişimine katkıda bulunmak olan ve dünya çapında öğretim üyelerinin yer aldığı Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü; İşletme Yüksek Lisans (MBA), Yöneticiler İçin İşletme Yüksek Lisans (Executive MBA), Finans Yüksek Lisans (Master of Science in Finance), Uluslararası Yönetim Yüksek Lisans Programları (Koç MIM ve CEMS MIM), İşletme Doktora (Ph.D) Programı ve Yönetici Geliştirme Programları ile eğitim vermektedir. Dünyada 36 ülkede, 122 işletme okulunun sahip olduğu EFMD tarafından verilen EQUIS (Avrupa Kalite Geliştirme Sistemi) Akreditasyonu’nu Mart 2009’da alan Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, Türkiye’de ve içinde bulunduğu bölgede bu akreditasyona sahip ilk ve tek okuldur.

İşletme Doktora Programı (PhD): Koç Üniversitesi İşletme Doktora programı esnek ve disiplinlerarası bir yapıya sahiptir. Programda Pazarlama, Operasyon ve Bilişim Sistemleri, Kantitatif Metotlar olmak üzere üç akademik alanda uzmanlaşma imkanı bulunmaktadır. Program tam zamanlı olup, kabul edilen öğrenciler dört yıl boyunca geçim masrafları için yeterli finansal desteğe ve tam eğitim bursuna hak kazanırlar. Tam eğitim burslu olarak kabul edilen öğrencilerden öğretim ve araştırma asistanlığı yapmaları beklenir.

İşletme Yüksek Lisans Programı (MBA): Bir yıllık tam zamanlı bir eğitim programı olarak tasarlanan İşletme Yüksek Lisans Programına öğrenci kabulünde en az bir yıllık iş tecrübesi tercih sebebidir. Program dahilinde, öğrencilere uzmanlaşmak istedikleri konularda şirketler ile özel projeler yürütme ve iş hayatından uzman liderleri dinleme fırsatı tanınmaktadır. Kariyer için önemi gitgide daha çok anlaşılan kişisel gelişim yetenekleri konusu da, Koç Üniversitesi MBA programlarının içeriklerine yansıtılmaktadır.

Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisans Programı (EMBA): 1994 yılında hayata geçmiş olan Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisans Programı, alanında Türkiye’deki ilk eğitim programıdır. Bir yıllık yarı zamanlı bir eğitim programı olarak tasarlanmış, en az beş yıllık iş deneyimi olan yöneticilere yönelik bir programdır. Programın katılımcıları ulusal ve uluslararası köklü firmaların yöneticilerinden oluşmaktadır. Koç Üniversitesi, Executive MBA programı ile Financial Times tarafından dünyanın en iyi EMBA programları arasında 57. sırada yerini almış ve uluslararası üniversiteler arasında sıralamaya giren ilk ve tek Türk üniversitesi olmuştur.

Finans Yüksek Lisans Programı (MSc): Finans Yüksek Lisans Programı dünya çapında yatırım uzmanlarını aynı çatı altında toplayan CFA Enstitüsü’nün program ortağı olarak kabul edilen Türkiye’deki ilk eğitim programı olarak Avrupa’daki 31 program ortağı arasında yer almaktadır. Bir yıllık yarı zamanlı olan bu eğitim programı orta ve üst düzey yöneticilere yönelik bir program olarak tasarlanmıştır.

Uluslararası Yönetim Yüksek Lisans Programı (MIM): Bir yıllık tam zamanlı program olan CEMS Uluslararası Yönetim Yüksek Lisans Programı üniversiteden yeni mezun adaylara yönelik bir programdır. Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, işletme okulları ve çokuluslu şirketlerin dünya ölçeğinde stratejik ittifakı olan ve kısa ismi CEMS olarak adlandırılan Uluslararası Yönetim Yüksek Lisans Programı’na dâhildir. Merkezi Paris’te bulunan CEMS çatısı altında, Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü 4 kıtadan 26 okul ve 68’den fazla şirketin içinde barındığı CEMS-Uluslararası Yönetim Yüksek Lisans Programı’na 2010–2011 akademik yılı için ilk öğrencilerini kabul etmiştir. Öğrenciler eğitimlerinin bir bölümünü akademik ortak olan yabancı üniversitelerin birinde geçirecek, kurumsal ortaklığı olan şirketlerde çeşitli liderlik seminerlerine katılacak ve programı yabancı bir ülkede 10 haftalık bir staj ile tamamlayacaklardır.

Yönetici Geliştirme Programları: Koç Üniversitesi, hayat boyu eğitim felsefesinden hareketle firmaların özel ihtiyaçlarına yönelik Yönetici Geliştirme Programları sunmaktadır. Amacı çalışanların kişisel ve profesyonel gelişimlerine katkıda bulunmaktır. Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü öğretim üyeleri kurum ve kuruluşların taleplerini özel olarak değerlendirerek, katılımcıların gelişimine değer katacak eğitim programları oluşturmaktadırlar.

İşletme Enstitüsü Lisansüstü Programları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Seçkin bir araştırma üniversitesi olan Koç Üniversitesi'nin vizyonuna uygun olarak sağlık alanında yarının liderlerini yetiştirmeyi hedefleyen Sağlık Bilimleri Enstitüsü evrensel standartlarda bir eğitim ve araştırma kurumu olmayı amaçlamıştır. Koç Üniversitesi'nin özellikle güçlü olduğu mühendislik ve fen bilimleri alanlarındaki kapasitenin Sağlık Bilimleri alanında oluşan seçkin kadro ile birlikte değerlendirilmesiyle, özellikle temel bilimler, mühendislik bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında tıp ile kesişen alanlarda yüksek lisans ve doktora programları geliştirilmektedir. Sağlık Bilimleri Enstitüsü tezli yüksek lisans ve doktora programları kapsamında farklı burs olanakları sunulmaktadır. Sağlık Bilimleri Yüksek Lisans Programlarının tezsiz yüksek lisans seçeneği bulunmamaktadır.

Lisansüstü programları:

 • Tıbbi Fizyoloji Yüksek Lisans
 • Biyo-Medikal Bilimler ve Mühendislik Yüksek Lisans ve Doktora (Fen Bilimleri Enstitüsü'yle ortak programlar)
 • Tıbbi Mikrobiyoloji Yüksek Lisans
 • Üreme Biyolojisi Yüksek Lisans
 • Nörobilim Doktora
 • Hücresel ve Moleküler Tıp Doktora
 • Üreme Tıbbı Doktora
 • Hemşirelik Yüksek Lisans ve Doktora

Başvuru ve diğer konularda bilgi almak için gshs.ku.edu.tr adresini inceleyebilirsiniz.