Türkiye’nin ve bölgenin lider araştırma üniversitesi olan Koç Üniversitesi, yüksek lisans eğitimi ile dünya literatürüne katkı yapacak öğrenciler yetiştirmektedir. Üniversitemiz bünyesinde bulunan Fen ve Mühendislik Bilimleri Enstitüsü, İşletme Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde 29 yüksek lisans ( tezli/tezsiz) ve 30 doktora programı yer almaktadır. Bu yıl Koç Üniversitesi’nde ilk defa Tezsiz Yüksek Lisans programları uygulanmaya başlamıştır. Koç Üniversitesi Tezsiz Yüksek Lisans Programları ücrete tabidir.

Bu kapsamda tüm Koç Üniversitesi mezunlarına Tezsiz Yüksek Lisans Programları için %25 indirim sağlanmaktadır. Koç Üniversitesi’nden yeni mezun olacak öğrenciler ise lisans döneminde kazandıkları “Eğitim ücreti muhafiyetini” Tezsiz Yüksek Lisans Programlarından birine kabul edilmeleri durumunda devam ettirebileceklerdir. Lisans öğrenimini burssuz olarak bu yıl tamamlayan Koç Üniversitesi öğrencileri de program ücretlerinde %25 mezun indirimi almaya hak kazanacaklardır.

Tezsiz Yüksek Lisans Programları ücretlendirmesi ders başına yapılacaktır. Ders başına düşen ücret, toplam yıllık ücretin %10’u olarak belirlenmiştir. Lisans bursu olan ve bu yıl mezun olacak Koç Üniversitesi öğrencilerine, alacakları ders sayısı üzerinden bursları oranında indirim uygulanacaktır.

Öğrencilerimiz Yüksek Lisans ve Doktora eğitimleri süresince uzmanlık alanları doğrultusunda yürütecekleri araştırmalar ve projeler ile evrensel bilime katkı yapmak ve topluma faydalı bilgi üretmek için heyecan duyarlar.

Bir araştırma Üniversitesi olarak, Türkiye’den ve dünyadan pek çok saygın ve tanınmış bilim insanını akademik kadromuzda bulundurmaktan gurur duyuyoruz. Koç Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim üyelerinin hepsi doktora derecelerini Türkiye’nin, ABD’nin ve Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinden almış ve birçoğu Koç Üniversitesi’ne gelmeden önce önemli ABD, Avrupa ve Türk üniversitelerinde öğretim üyeliği yapmıştır.

Üniversitemizde Arkeoloji, Psikoloji, Nano Optik, Mikro-Nano Üretim, Gelecek-nesil Kablosuz Haberleşme Laboratuarı gibi 77 adet laboratuarımız bulunmaktadır. Halen 398 dış kaynaklı aktif araştırma projesinin yürütüldüğü Koç Üniversitesi, Türkiye’de öğretim üyesi başına en fazla makale yayımlayan üniversitelerin başındadır.

Akıl, merak, vizyon ve sorumluluk kavramlarından hareketle, uluslararası düzeyde bilimsel faaliyetler yapılan Koç Üniversitesi, lisansüstü programlarında öğrencilerine dünya çapındaki akademisyenler ile çalışma imkanı sunuyor, onlardan biri olmanın yolunu açıyor.