Koç Üniversitesi’nde dış kaynaklarla desteklenen araştırma projelerinin hazırlanmasında akademisyenlerimize destek veren ve onlarla birlikte projelerin yürütülmesinde rol alan birim, Araştırma, Proje Geliştirme ve Teknoloji Transferi Direktörlüğü’dür. Üniversitemizde Ocak 2004’ten başlayarak, Ekim 2020’ye kadar olan dönemde dış kaynaklar tarafından desteklenen projelerin sayısı 1031 olup bu projelerin toplam büyüklüğü 619 milyon TL’dir.

Ekim 2020 itibarıyla Koç Üniversitesi’nin dış kaynaklı Ar-Ge projeleri arasında en büyük başarılarından biriAvrupa Araştırma Konseyi (ERC) destekleri alanındadır. Daha önce FP7 altında başlayan Mühendislik Fakültesi’nden Kerem Pekkan’ın (Başlangıç Fonu) ve Hakan Ürey’in (İleri Seviye Fonu) projelerinden sonra Ufuk 2020 döneminde KU başarısı artmıştır: 2014 sonunda Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Cory Dunn, Başlangıç Fonu desteğine hak kazanmış, projesi Nisan 2015’te başlatılmıştır (proje daha sonra Avrupa’ya transfer edildi). Bunun yanında, Şubat 2015’te, Sedat Nizamoğlu (Elektrik ve Elektronik Mühendisliği), Özyeğin Üniversitesi altında başvurusunu alıp hak kazandığı ERC Başlangıç Fonu’nu Koç Üniversitesi’ne taşıma kararı almıştır. 2016’dan bu yana Koç Üniversitesi dokuz ERC projesine daha evsahipliği yapmaya başlamıştır: Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Elif Nur Fırat Karalar’ın ERC Başlangıç Fonu; Erdem Kabadayı’nın (Tarih) Bilgi Üniversitesi altında alıp üniversitemize taşıdığı Başlangıç Fonu; Alp Atakan’ın (Ekonomi) Orta Seviye Fonu; Erdem Yörük’ün (Sosyoloji) Başlangıç Fonu; Seda Keskin’in (Kimya ve Biyoloji Mühendisliği) Başlangıç Fonu; Seda Ertaç’ın (Ekonomi) Orta Seviye Fonu; ve son büyük başarımız olarak ERC 2020 Başlangıç Fonu çağrısında desteklenen Mehmet Cengiz Onbaşlı (Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ), Didem Unat (Bilgisayar Mühendisliği) ve Özen Nergis Dolcerocca (Karşılaştırmalı Edebiyat) projeleri.

Böylece Ekim 2020 itibarıyla Koç Üniversitesi Türkiye’de ERC programındaki en başarılı kurumdur. Türkiye’de 2012’den bugüne koordinatörlüğü yapılan 28 ERC projesinin 16 tanesi Koç Üniversitesi’nde yürütülmektedir. Bunlar arasında, ERC projesi yürüten Hakan Ürey, Ufuk 2020 altında projesinin teknolojik çıktılarının ticarileştirilmesi için üç kez ERC’nin “Proof of Concept” fonunu almıştır. Kerem Pekkan’ın yürüttüğü ERC projesi de aynı şekilde ek bir “Proof of Concept” fonu ile Ufuk 2020 altında desteklenmiş durumdadır.

Koç Üniversitesi ayrıca, Ufuk 2020’de TÜBİTAK’tan sonra Türkiye’nin en başarılı kuruluşudur. Üniversitede 2020 sonu itibarıyla 19 milyon Avro değerinde 43 Ufuk 2020 projesine katılım sağlamıştır.

2020’de 89 yeni proje dış fonlarla desteklenmiştir. Bu projelerin değeri yaklaşık 182 milyon TL olmuştur. Ekim 2020 itibarıyla yürümekte olan projelerin sayısı 225, toplam bütçe değeri 440 milyon TL’dir.

Alttaki grafik, Ocak 2004-Ekim 2020 arasında desteklenen proje bütçe toplamlarını donörlere göre göstermektedir.