Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü’ne (EMBO) Yeni Üye

Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü’ne (EMBO) Yeni Üye

Yayınlanma Tarihi 2023-09-08 14:04

Ödüller

Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümümüzden Prof. Dr. Özlem Keskin, Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü (EMBO-European Molecular Biology Organization) üyeliğine seçildi. Avrupa’nın moleküler biyoloji alanında en prestijli kuruluşu olarak kabul edilen EMBO’nun aralarında Nobel Ödüllü araştırmacıların da yer aldığı 2.000’i aşkın üyesi yürüttüğü faaliyetlerle dünyada bilimin gidişatına yön veriyor. Alanında olağanüstü başarı elde etmiş araştırmacıları destekleyen kuruluşun Türkiye’den beş üyesi bulunuyor.

Nörodejenerasyon, kanser gibi önemli hastalıklar konusunda ümit vadeden çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Özlem Keskin, proteinler arası ve protein ile ilaç arasındaki etkileşime odaklanıyor. Hücrenin bilgisayar modellemesini çalışıp simüle eden Keskin, bu modellerin çeşitli sinyallere yanıtlarını araştırıyor. Proteinlerin gönderdiği sinyallerde oluşan değişimleri inceleyen Prof. Dr. Keskin, hastalık durumunda hücre içindeki temel davranışlara ve bu dinamiklerden yola çıkarak tedavi için ortaya konabilecek çözümlere dair mühendislik bakış açısıyla araştırmalar yürütüyor.


Next News Image

CEMS 2022 Mezunlarımıza Tebrikler

Her sene tüm partner okulların katılımıyla gerçekleştirilen CEMS mezuniyet töreninin sonuncusu geçtiğimiz Aralık ayında Kahire Amerikan Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Koç Üniversitesi’nin de içinde olduğu, dünyanın dört bir yanındaki 34 en iyi işletme okulundan 78 ulustan 1200 öğrenci Giza Kahire Piramitleri’nde düzenlenen görkemli bir törenle mezun oldu. Tüm CEMS mezunlarımızı tebrik ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz!