5 Mayıs 2022 tarihinde güncellenmiştir.

Sağlık Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu ve diğer ilgili devlet otoritelerinin son aldığı karara istinaden 27 Nisan 2022 tarihinden itibaren Üniversitemizin tüm kapalı alanlarında maske zorunluluğu kalkmıştır.

Servis araçlarında bir sonraki duyuruya kadar maske takma zorunluluğu devam etmektedir.

65 yaş üzerinde veya kronik hastalığı olan veya bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan kişilerin özellikle iyi havalanmayan, kalabalık ve kapalı ortamlarda maske takması önerilir.

Tüm Koç Üniversitesi öğrencilerinin, akademik ve idari çalışanlarının pekiştirme (Booster) dozlarını hızla tamamlaması kuvvetle önerilir. Aşılama Kovid-19 ile mücadelede hayati bir adım olup, aşılar semptomatik hastalığa, özellikle de hastalığın ağır formuna, hastaneye yatışlara ve ölüme karşı yüksek koruyuculuk sağlamaktadır.

Koç Üniversitesi kampüslerinde kalmak için 3.doz aşı olma zorunluluğu devam etmektedir.

Salgından korunmak için en güçlü araç hastalığa karşı aşı ile bağışıklanmadır. Bunun için 3 doz aşının tamamlanmış olması son derece önemlidir.

Sınıflarda yeterli havalandırmanın sağlanması için gerekli önlemler alınmıştır.

Bunun dışında, kampüsteki kapalı ortamlarda maske takmak, el temizliği, fiziksel mesafenin korunması gibi halk sağlığı önlemleri, bireylerin kendi risk durumuna ve algısına göre uyulması gereken önlemlerdir.

Kovid-19 benzeri bulgular olduğunda kampüse gelinmemesi, mümkün olan en kısa sürede test yapılması ve sonucuna göre gerekli önlemlerin alınması gerekir.

 

Kovid-19 benzeri bulgularınız olduğunda veya hastalıkla ilgili sorularınız için covid19@ku.edu.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Eğer bir kişi Kovid-19 semptomları gösterirse tanı konması ve gerekli tedavinin yapılabilmesi için yetkili sağlık kurumlarına başvurmalıdır. PCR test ile tanısı kesinleşen kişi Sağlık Bakanlığı rehberinde belirtilen süre boyunca izolasyonda kalır. Bu sürenin sonunda şikayeti yoksa ve iyileşmiş ise okula dönebilir.

Okula dönüşte yetkili sağlık kuruluşundan alınmış olan istirahat raporu ve pozitif sonuçlu PCR testi healthcenter@ku.edu.tr adresine gönderildiğinde test tarihinden itibaren, Sağlık Bakanlığı’nın güncel rehberde belirttiği süre boyunca sisteme istirahatli olarak girişi yapılacaktır.

İstisnai durumlar haricinde yurtta kalan ve Kovid-19 pozitif olan öğrenciler için izolasyon olanağı sağlanmaz.

 
Bu bilgiler T.C. Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Koç Üniversitesi Sağlık Kurulu’nun tavsiyeleri çerçevesinde hazırlanmıştır ve yeni düzenlemelere göre değişiklik gösterebilecektir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi