Prof. Dr. Hatice Altuğ, Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası -2020

17 Aralık 2020’de takdim edilen Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası, Fen, Mühendislik ve Tıp Bilimleri alanlarında ışık ve nano teknolojiyi birleştirerek geliştirdiği yeni nesil sağlık araçları ile çok ciddi hastalıkların erken teşhisi için yaptığı çalışmaları ve nano boyutta ışık-madde etkileşimleri, ışığın çip üstünde manipülasyonu ve yenilikçi nano-biyo-fotonik uygulama alanlarındaki öncü katkılarına istinaden Prof. Dr. Hatice Altuğ’a verilmiştir.

Hatice Altuğ, İsviçre’de Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) Biyomühendislik Enstitüsü’nde profesördür. Aynı zamanda EPFL Fotonik Doktora Okulu’nun direktörlüğünü yürütmekte olan Altuğ, 2007-2013 yılları arasında ABD’de Boston Üniversitesi’nde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde profesör olarak görev yapmıştır. Altuğ, Uygulamalı Fizik alanındaki doktora derecesini 2007’de ABD’de Stanford Üniversitesi’nden, Fizik alanındaki lisans derecesini ise 2000 yılında Türkiye’de Bilkent Üniversitesi’nden almıştır.

Prof. Dr. Altuğ, ABD hükümetinin kariyerinin erken aşamalarındaki üstün başarılı bilim insanları ve mühendislere sunduğu en yüksek onur ödülü olan Bilim İnsanları ve Mühendisler için Başkanlık Erken Kariyer Ödülü’nün (2011) kariyerinin erken aşamalarında optiğe önemli katkılarda bulunan bilim insanlarına verilen Optical Society of America Adolph Lomb Madalyası ve European Physical Society Emmy Noether Nişanı’nın sahibidir. Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) Consolidator Grant, ERC Proof of Concept Grant, Office of Naval Research Genç Araştırmacı Ödülü, ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF) Kariyer Ödülü, Massachusetts Life Science Center Yeni Araştırmacı Ödülü ve IEEE Photonics Society Genç Araştırmacı Ödülü’ne layık görülmüş olan Prof. Altuğ, Optical Society of America’nın seçilmiş üyesidir. 2005’te Silikon Vadisi’nde Investors’ Challenge yarışmasını kazanmış olan Altuğ, 2011’de Popular Science dergisinin “En Parlak 10 Bilim İnsanı” listesinde yer almıştır.

Optik, mikro akışkanlar, nanofabrikasyon, biyokimya ve veri bilimi alanlarında uzmanlıklara sahip olan Prof. Dr. Altuğ’un araştırmaları nanofotonik ve bu alanın biyo-algılamadaki uygulamalarına odaklanmaktadır. Prof. Dr. Altuğ’un laboratuvarı biyolojik örneklerin hasta başı teşhis, biyoanalitik ve yaşam bilimleri alanlarında etiketsiz, gerçek zamanlı ve yüksek veri hacimli analizini mümkün kılan yeni nesil nanofotonik biyosensörler, spektroskopi ve biyo-görüntüleme teknolojileri üretmektedir.

Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası Seçili Kurul - 2020

Seçici Kurul

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’ın başkanlığında dünyanın önde gelen farklı kurumlarında çalışan 2020 yılı seçici kurulunda, Prof. Dr. İvet Bahar  (Pittsburg Üniversitesi), Prof. Dr. Ali Erdemir (Texas A&M Üniversitesi), Prof. Dr. Tamer Başar (Illinois Üniversitesi – Urbana-Champaign), Prof. Dr. Miral Dizdaroğlu (NIST-ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü Üyesi) ve Prof. Dr. Umran İnan (Koç Üniversitesi) görev almıştır.

Daha Fazlası