22 Kasım 2017’de ikincisi takdim edilen Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası, İktisadi, İdari, Sosyal, İnsani Bilimler ve Hukuk alanlarında argümanları ve teorileri ile yeni ufuklar açan Prof. Dr. Daron Acemoğlu’nun oldu. Ödül, makroekonomik büyüme ve kalkınma, çalışma ekonomisi ve politik ekonomi konularında çığır açan katkılarına istinaden Prof. Dr. Daron Acemoğlu’na verilmiştir.

daron acemoğlu koç üniversitesi rahmi m. koç bilim madalyası - 2017

K. Daron Acemoğlu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Ekonomi Bölümü’nde Elizabeth ve James Killian Profesörü ve Kanada Gelişmiş Araştırmalar Enstitüsü’nde yürütülen Enstitüler, Kurumlar ve Büyüme programı üyesidir. Ayrıca Ulusal Ekonomik Araştırmalar Dairesi ve Ekonomi Politikaları Araştırma Merkezi ile bağlantısı bulunmaktadır. Acemoğlu Ulusal Bilimler Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi, Amerika Sanat ve Bilimler Akademisi, Ekonometri Derneği, Avrupa Ekonomik Birliği ve Çalışma Ekonomistleri Derneği’nin seçilmiş üyeleri arasındadır.

Daron Acemoğlu, York Üniversitesi’nin ekonomi bölümünde aldığı lisans eğitimini 1989 yılında bitirdikten sonra, 1990 yılında Londra Ekonomi Üniversitesi’nin matematiksel ekonomi ve ekonometri bölümünde yüksek lisans programından mezun olmuş ve 1992 yılında da Londra Ekonomi Üniversitesi’nin (London School of Economics) Ekonomi Bölümü’nde doktorasını tamamlamıştır. Kendisi 1993 yılından bu yana Londra Ekonomi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmaktadır ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bünyesinde Yardımcı Doçent, Pentti Kouri Doçent Doktor ve Ekonomi Profesörü unvanlarına sahiptir.

Şu ana dek yazdığı bazı kitaplar: James A. Robinson ile birlikte yazdığı “Diktatörlük ve Demokrasinin Ekonomik Kökenleri, Modern Ekonomik Büyümeye Giriş”, yine James A. Robinson ile birlikte yazdığı “Ulusların Düşüşü: Güç, Refah ve Yoksulluğun Kökenleri”, son olarak da David Laibson ve John List ile birlikte yazdığı “Ekonominin Prensipleri”.

Akademik çalışmaları, American Economic Review, Econometrica, Journal of Political Economy, Quarterly Journal Economics ve Review of Economic Studies’in de aralarında bulunduğu, önde gelen bilimsel dergilerde yayımlanmıştır. Araştırmaları, siyasal ekonomi, ekonomik gelişme ve büyüme, insan sermayesi kuramı, büyüme teorisi, inovasyon, araştırma teorisi, ağ ekonomisi ve öğrenme de dâhil olmak üzere, ekonomi bünyesindeki çok çeşitli çalışma konularını kapsamaktadır.

Daron Acemoğlu’nun sahibi olduğu çok sayıdaki ödül ve burslar arasında; 2004 yılında Chicago Üniversitesi’nin açılış töreninde aldığı T. W. Shultz Ödülü, çalışma ekonomisine üstün katkılarından ötürü 2004 yılında aldığı Sherwin Rosen Award Ödülü, 2006 yılında Türkiye Bilimler Akademisi tarafından layık görüldüğü Seçkin Bilim Ödülü, 2007 yılında Budapeşte’deki Rajk Üniversitesi’nden aldığı John von Neumann Ödülü ve 2017 yılında aldığı Carnegie Bursu sayılabilir.

Acemoğlu ayrıca, 2005 yılında, Amerikan Ekonomi Derneği’nin her iki yılda bir ABD’deki en iyi 40 yaş altı ekonomistine verdiği John Bates Clark Madalyası’na layık görülmüş; ekonomi alanında uzun soluklu önem taşıyan çalışmalara her iki yılda bir verilen Erwin Plein Nemmers ödülünü almış ve 2016 yılında da ekonomi dalında BBVA Frontiers of Knowledge (Bilginin Öncüleri) ödülünün sahibi olmuştur. Utrecht Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Atina Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Bath Üniversitesi ve Paris’teki l’École Normale Supérieure’de fahri doktora sahibidir.

James A. Robinson ile birlikte yazdığı Diktatörlük ve Demokrasinin Ekonomik Kökenleri adlı kitabı, Amerikan Yayımcıları Derneği’nin Award for Excellence in Professional -Profesyonellikte Mükemmelik Ödülü’ne, Basılmış En İyi Siyasal Ekonomi Kitabı dalında William Riker Ödülü’ne ve Devlet, Siyaset veya Uluslararası İlişkiler alanında Basılmış En İyi Kitap dalında Woodrow Wilson Foundation Ödülü’ne layık görülmüştür. Ulusların Düşüşü adlı kitabı da ayrıca çok sayıda ödül almış ve 2012 yılında New York Times’ın en çok satılanlar kitaplar listesine girmiştir.

Acemoğlu, 2001 ve 2011 yılları boyunca aralarında Londra Ekonomi Okulu, Belçika Leuven Üniversitesi, Michigan State, Pittsburgh, British Colombia, Illinois, Oxford, Toronto ve Denver’ın da bulunduğu çok çeşitli üniversitelerde dersler vermiş, Kraliyet Ekonomi Topluluğu dâhil çok sayıda yerde konuşmalar yapmış ve ekonomi konferanslarına konuşmacı olarak katılmıştır.

2017 yılı seçili kurul

Seçici Kurul

2017 yılı seçici kurulunda, dünyanın en önemli kurumlarından Prof. Dr. Dani Rodrik (Harvard Üniversitesi), Prof. Dr. Yasemin Soysal (Essex Üniversitesi), Prof. Dr. Seyla Benhabib (Yale Üniversitesi), Prof. Dr. Gülru Necipoğlu-Kafadar (Harvard Üniversitesi) ve Prof. Dr. Umran İnan (Koç Üniversitesi Rektörü) görev yapmıştır.

Daha Fazlası