8 Eylül 2020 itibariyle güncellenmiştir.

Koronavirüs Hakkında Genel Bilgiler

Yeni Koronavirüs Hastalığı nedir?

Yeni Koronavirüs Hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Kovid-19 olarak isimlendirilen, bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalardan alınan örneklerin incelenmesi sonucunda 7 Ocak’ta, hastalığa neden olan virusun SARS (2002) ve MERS (2012) gibi Koronavirüs ailesinden olduğu anlaşılmış ve virüse Yeni Koronavirüs 2019 (2019-nCoV) adı verilmiştir.

Yeni Koronavirüs Hastalığı tehlikeli midir?

Geçmişte yaşanan SARS ve MERS salgınlarında hastalığın ne düzeyde öldürücü seyrettiği ile kıyaslandığında bu sıklığın sadece %2 civarında olduğu görülmektedir. Elde edilen veriler doğrultusunda ileri yaş ve eşlik eden hastalığı (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) olanlarda virüsün ağır hastalık oluşturma riski daha yüksektir. Genç ve sağlıklı erişkinlerde hastalık nispeten hafif seyretmektedir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Kuluçka (inkübasyon) süresi, virüs vücuda girdikten sonra belirtilerin ve hastalığın ortaya çıkması için geçen süredir. Hastalık, 2-14 gün süren bir kuluçka süresinden sonra birden başlayan yüksek ateş (37.6 °C ), öksürük ve nefes darlığı ile karakterizedir. Bazı hastalarda boğaz ağrısı ve burun akıntısının da olduğu görülmüştür. Ağır seyreden vakalarda ise akciğer enfeksiyonu, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Yüksek Ateş (37.6 °C )

Öksürük

Nefes Darlığı ve Burun Akıntısı

Boğaz Ağrısı

Hastalık nasıl bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri, aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Kişilerin, hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamadan yüz, göz, burun veya ağıza götürmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Hastalıktan nasıl korunulabilir?

Hastalıktan korunmak için bir aşı henüz geliştirilmiş değildir. Bu nedenle korunmada akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (2019-nCoV) için de geçerlidir.

Solunum yolu enfeksiyonu yapan çok sayıda virüsün (grip, nezle virüsleri vb.) insanlar arasında dolaşmakta olduğu kış aylarında sadece 2019-nCoV’tan değil, diğer tüm solunum virüslerinden korunmak için:

  • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
  • Mevsimsel grip dahil olmak üzere hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkünse en az 1.5 metre uzakta bulunulmalı).
  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.

Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalıdır.

Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır.

Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmelidir.

Faydalı Bağlantılar

Daha fazla bilgiyi nereden edinebilirim?

Aşağıdaki linklerde yer alan web sayfalarında en güncel ve doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

Koç Üniversitesi Faaliyetleri (Bahar 2020 Dönemi)

Koç Üniversitesi Faaliyetleri (Güz 2020 Dönemi)

Koç Üniversitesi Güz 2020 dönemi için gerçekleştirilen hazırlık ve faaliyetler konusunda bilgi almak için aşağıdaki dosyayı tıklayabilirsiniz.

Bu sayfada yer alan bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın Kovid-19 web sitesindeki veriler dikkate alınarak hazırlanmıştır.