koç üniversitesi bilim kapısı doğan güneş

“Bilim Kapısı” Önünde Coşkulu Tören

31 Mayıs 1996 sabahı, Rumelifeneri Kampüsü’nün temeli atıldı. Üç yıl sonra, Kasım 1999 tarihindeyse, soğuk bir sonbahar gününde Koç Üniversitesi Kampüsü’nde toplanan devlet ricali, davetliler, öğretim üyeleri, İstinye Kampüsü mezunları ve tüm Koç Üniversitesi öğrencileri heyecan dolu anlar yaşadılar. İstinye Kampüsü’nün açılışıyla Rumelifeneri Kampüsü’nün faaliyete geçişi arasında, yedi yılı aşkın bir süre geçmiş, nihayet hayaller gerçekleşmişti.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Seha Tiniç, 1993’te İstinye Kampüsü’nün açılışında dile getirdiği Koç Üniversitesi’nin kuruluş amacını bir kez daha hatırlattı: “Atatürk’ün ilkelerini benimsemiş, alanlarında en yeni bilgilerle donatılmış, genel kültür sahibi, özgür ve stratejik düşünebilen, yaratıcı, kendine güvenen, liderlik vasıfları gelişmiş, dünyanın her köşesinde rekabete girebilecek gençler yetiştiren ve bilime evrensel düzeyde katkı yapan bir ‘mükemmellik merkezi’ yaratmak.”

Tören konuşmalarının ardından, Rumelifeneri Kampüsü’nün mimarı Mozhan Khadem’in “Doğu ile Batı’nın eşiği” olarak nitelendirdiği Bilim Kapısı’nın altına gerilmiş olan kurdele alkışlar arasında kesildi.